Block title
Block content

Her faaliyette lezzet var mı? İstemeyerek yapılan işte lezzet yok. Oradaki faaliyetin kategorisi nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nasıl ki mahlûkatta faaliyet ve hareket bir iştiha, bir iştiyak, bir lezzetten, bir muhabbetten ileri geliyor. Hattâ denilebilir ki, her bir faaliyette bir lezzet nev’i vardır; belki her bir faaliyet bir çeşit lezzettir."(1)

“Her bir faaliyette bir lezzet nev’i vardır.” hakikatından hareket ederek kâinata nazar ettiğimizde, Cenâb-ı Hakk’ın herbir fiilini icra etmekte, herbir ismini tecelli ettirmekte bir lezzet-i mukaddesesi olduğu aklımıza görünür. Bu lezzetin keyfiyetini ise akıl idrak edemez. Zira, akıl ancak mahlûkat sahasında düşünebilir.

Bu şuunatın bir lema ve tecellisi insanda da bulunduğu için, insan da her faaliyetten lezzet alır demektir. Bu faaliyetin bir sınıfı ya da kategorisi bulunmuyor. Her faaliyette lezzet vardır. Bazılarını hissederiz, bazılarını ise net hissetmeyebiliriz. Organlarımız her faaliyetten lezzet alırlar. Bizim lezzet almadığımız şey faaliyet değildir, faaliyetin ne adına yapıldığıdır.

Mesela, yürümekte bir lezzet vardır, ama bir adamı uçuruma doğru yürütürseniz ve istemediği bir şeye doğru yürütürseniz onda lezzet almaz. Yani bizim lezzet almadığımız şey hareket değil, meslek veya iştir. İkisini karıştımamak lazımdır. Hatta küfürde veya küfre hizmet eden faaliyetler de bile menhus bir lezzet bulunuyor. Yoksa insanın o karanlık ve boğucu küfür yolunda gitmesi kabil değildir.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dördüncü Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 3.378
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...