"Her kimden her kime karşı gelen ve gelecek medh ü senâ Ona aittir." deniliyor. Ehl-i küfür bir ressamın sanatını başka bir kafirin övmesi, aslında Allah'ı övmesi anlamına mı geliyor? Allah'ı kast etmediği kesin iken, bu nasıl Allah'a övgü oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ehl-i küfrün kainattaki herhangi bir kemal, cemal ve sanatı övmesi, hâli ve kali olmak üzere iki şekilde yapılmış bir övgüdür. Hâl dili ile yapmış olduğu övgüler zaten direkt Allah’a aittir, kafirin bunu bilip bilmemesinin bir önemi bulunmuyor. İnek de hâl dili Allah’ı tesbih ve tahmid etmektedir, ama bu övgü şuurlu değildir.

Kal diline gelince, kafirin farkında olmadan dili yapmış olduğu övgülerde Allah’a aittir. Kafir her ne kadar övgüye değer cemal ve kemali kendinden ya da başka bir sebepten biliyor olsa da bu işin gerçek cihetini, yani bütün cemal ve kemallerin gerçek ve tek sahibinin Allah olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Almanya'da üretilmiş bir cihazı Türkiye'deki bir mağazadan alan adam, cihazı kullandıkça teşekkür etse, lakin asıl üreteni bilmediği için sürekli mağazaya teşekkür etse, bu onun ayıbı olur, ama gerçek teşekkür üretici firmaya ait olmuş olur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...