"Her musibette bir cihet-i nimet var." deniyor. Bazı şizofrenler ailelerini öldürüp intihar ediyorlar. Buradaki nimeti göremiyoruz. Bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın suistimalinden ortaya çıkan günah ve suçun, kaderin sevk ettiği musibetle bir ilgisi bulunmuyor. Kaderin sevk ettiği bir musibetin şerri bir ise rahmet yönleri çoktur. O bir şerde insana göredir.

Bir şey ya bizzat güzeldir ya da neticeleri itibari ile güzeldir. Musibetler bizzat güzel olmasalar da neticeleri itibari ile güzeldir.

Mesela, bir adam zekat vermediği için ölüp cehenneme gideceği hengamede, bir depremin gelip evini mülkünü yıkarak onu günahlardan arındırıp cennette girmesine sebep olsa, deprem hayır netice verdi denilir. Zahiren bakıldığında depremde bir güzellik ve hayır görülmüyor, ama sonuç açısından bakılığında deprem tam bir hayır ve rahmettir.

Lakin insanın iradesini kötüye kullanarak işlediği günah ve suçların rahmet ciheti bulunmuyor. Mesela insanın küfür ve inkara girmesinde hiçbir rahmet ciheti yoktur, bu yüzden ebedi ateşe müstahak oluyor. İntihar, cinayet gibi suçlar da bu kapsamdadır, çünkü bunlar haram ve çirkindir.

Şizofren, genelde suistimalin neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bir insan ömrü buyunca iman ve ibadetten uzak bir hayat yaşarsa, şizofren de olur ruhi hastalıklara yakalanması da kaçınılmazdır. Sonra bu hasatlığın verdiği şuursuzlukla etrafa zarar vermeye başlar.

Tıpkı birisinin haram olan içki ile aklı uyuşturup suça girmesi gibi. Sarhoş bir insanın cinayet işlemesi haram olan içki yüzündendir, bu yüzden "Ben sarhoştum!.." diye bahane üretemez. Çünkü sarhoşluğa bilerek ve şuurlu bir şekilde girdi. Bu yüzden İslam sarhoşluğu mazeret saymaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

osmanbera
Verilen cevap içinde şizofren tarifi yanlış yapılmıştır, bu hastalık suistimal sonucu oluşmaz, iman ve ibadet ehlide şizofren olabilir. Bu tür konulara cevap verilirken bir hekim arkadaş ile istişare edilse daha uygun olur du, bu sebeple bu cevabın bu siteden kaldırılması gerekir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Stres-diyatez teorisine göre bünyesel olarak yatkın olan kişilerde stresli bir durumla karşılaşıldığında şizofreni ortaya çıkmaktadır. Şizofreninin ortaya çıkışında biyolojik, psikososyal ve çevresel etkenlerin birlikte rol oynadığı, strese sebep olan bir durumla karşılaşıldığında hastalığın ortaya çıktığı ve stres oluşturan durumun da bu etkenlerden biri ile ilgili olabileceği belirtilmektedir.Örneğin ortaya çıkarıcı etken enfeksiyon gibi biyolojik bir neden veya bir yakınını kaybetme veya sorunlu bir ailede yaşama gibi psikolojik bir neden olabilir. Her enfeksiyon hastalığı olan veya her yakınını kaybeden şizofreni olmaz, bu hastalığın ortaya çıkışı için bünyesel yatkınlığın da bulunması gerekir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...