Block title
Block content

"Her okuduğum bir kelime ve dua da ve münâcât da şuurlu ve şiddetli oluyor... Tesbih ve zikri bütün mânâsıyla şuurlu bir surette söyledikleridir." Bu şuura sahip olmak için ne yapabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbadetlerimizin keyfiyeti, imanımızın ve tefekkürümüzün keyfiyeti ile doğru orantılıdır. İmanımız ne kadar tahkiki, tefekkürümüz ne kadar canlı ve kuvvetli ise, ibadet ve dualarımız da o nispette canlı ve kuvvetli olur.

Bu zamanda imanımızı tahkiki, tefekkürümüzü kuvvetli yapmanın en tesirli ve kestirme yolu Risale-i Nurları çokça okumak, anlamak ve hayata aktarmaktır. Risale-i Nur'da derinleşebilir isek, sahabe kadar olmasa da onların kokucuklarına ulaşabiliriz inşallah.

Diğer bir husus, ibadetlerde her an şevk ve zevk aramak doğru değildir. Zira ibadetler ne kadar meşakkatli ve sıkıcı bir halette yapılırsa, o kadar sevaplı ve değerli de olabiliyor. Yani şevk ve zevk ibadetin kalite standardı değildir. Hatta bazı evliyalar şevk ve zevki zafiyet olarak değerlendirmişler. Yani şevk ve zevk zayıf insanları ibadete teşvik etmek için verilir, demişlerdir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...