Block title
Block content

"Her şey vücudundan önce ve vücudundan sonra da yazılıdır," anlamına gelen ayet-i kerime, canlı ve cansızdan mı bahsediyor; yoksa ilmi ve harici vücutlardan mı bahsediyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Her şey" tabiri; canlı cansız, vücüd-u ilmi vücud-u harici, ruhlu ruhsuz, her mahluku ve yaratılmışı içine alan ve kuşatan bir tabirdir. Bu sebeple “Her şey vücudundan önce ve vücudundan sonra da yazılıdır.” hükmü, Levh-i Mahfuz denilen kader defterinin her şeyi içine alacak bir şekilde tecelli ettiğini bize gösteriyor. Yani olmuş ve olacak ne var ne yok, her şey kaderde takdir edilip yazılmıştır, hiçbir şey bundan hariç ve istisna değildir.

Eşya öncelik olarak Allah’ın ezeli ilminde ilmi bir vücutla sabittirler. Yani tabiri caiz ise; her şey plan ve proje olarak, Allah’ın ezeli ilminde ilmi bir surette vardırlar. Bunlar harici ve kevni aleme, Allah’ın iradesi ile vakti geldi mi intikal ederler.

Yalnız Allah’ın ezeli ilmindeki her şey kevni ve harici aleme intikal etmez; ancak Allah’ın takdir ettikleri intikal ederler. 

Bu noktadan bakacak olursak, harici her şey kaderde takdir edilmiştir; lakin kaderde de bulunan her şey harici aleme intikal etmemiştir. Kader, Allah’ın ezeli ilminin bir unvanı olmasından dolayı, mutlak ihata içindedir, hiçbir şey onun haricinde ve dışında olamaz.

Risaledeki ilgili yeri okumak için tıklayınız:

Sözler, On Dördüncü Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

şehrayin
yazıda Yalnız Allah’ın ezeli ilmindeki her şey kevni ve harici aleme intikal etmez; ancak Allah’ın takdir ettikleri intikal ederler. deniliyor peki Allahın takdir edip etmemesi neye bağlı insanların dua ve gayretleri bunu etkiler mi acaba
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu husus kader-i mutlak alanına girdiği için insanın muhat bir şekilde İlahi takdiri anlaması ve her şeyine vakıf olması mümkün ve kabil değildir. Yani Allah beni neden yarattı diğerini neden ilminde bıraktı gibi kader-i mutlak sahasına giren şeyleri akıl ile çözmemiz mümkün değildir. Bunun sırrını ve hikmetini muhat olarak ancak Allah bilebilir. Kaderde düşünülmesi yasaklanan kısım da bu kısımdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...