Block title
Block content

"Herbir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar bismillah der..." Mübarek olmayan domuz, yılan gibi hayvanlar da "bismillah" diyorlar mı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tesbih etmiştir. O, Aziz'dir, Hakîm'dir" (Hadîd, 57/1)

"Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O'nu tesbih ederler. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız. O, Halîm'dir, çok bağışlayandır."  (İsrâ, 17/44)

Kâinatta ne var ne yok, her şey Allah’ı tesbih edip, ona bir şekilde ibadet ediyorlar. Bu tesbih ve ibadette irade ve şuur sahipleri bilerek ve irade ederek tesbih ve ibadette bulunurlarken, irade ve şuur sahibi olmayan diğer mahlukat ise, vazife ve fıtrat itibari ile tesbih ve ibadet yapıyorlar.

İradesiz ve şuursuz olan mahlukat, hâl dili ve vazife noktasından fıtri olarak tesbih ve ibadette bulunuyorlar. Onlar hâl ve vazife noktasından ne yaptıklarını bilmeseler de, Allah’ın sonsuz ilmi onlar adına onların ibadet ve teşbihlerini biliyor. Allah’ın bilmesi tesbih ve ibadet noktasından yeterlidir.

Yukarıda meallerini verdiğimiz ayetler açısından bakacak olursak yılan, hınzır, vs gibi hayvanat da Allah’ı tesbih edip fıtri açıdan ona ibadet etmektedirler.

Hınzırı/domuzu yaratan da Allah’tır ve onun mahiyetinde de Allah’ın isimleri tecelli etmektedir. Onun etinin haram olması, onun çirkin ve ibadetsiz bir mahluk olduğu anlamına gelmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...