Block title
Block content

Herhangi en küçük bir işte bile eğer dinimizin emretmediği batıl bid'at veya haramları yapıyorsam, çok acı çekiyorum. Sanıyorum ki, tek bir hatam beni kötü yola saptıracak. Risalelerden bir tavsiye yaparsanız memnun olurum.

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, sizin bu kaygı ve endişeniz ümitsizliğe ve korkuya değil takdire şayandır. Zira bu telaş ve korku şüphe ve inkardan değil, tam aksine imandan, hatta imanın kemalinden geliyor. Çok büyük evliya ve alimler bile akıbetinden korkup telaş etmişken, bizim daha ziyade telaş etmemiz gayet doğal ve normaldir. Yani mümin ümit ile korku arasında yaşamalıdır.

İkincisi, korku ve ümitsizlik ifrat derecesine vardığı zaman bu ve buna benzer  ayetleri kendimize rehber yapmalıyız.

"De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! ALLAH'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü ALLAH bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok mağfiret edici, çok merhamet edicidir." (Zümer, 39/53)

"Ey mü'minler! Hep birden, bütün günahlarınızdan ALLAH'a tövbe ediniz ki, felaha, kurtuluşa eresiniz." (Nûr, 24/31)

Üçüncüsü,

"Ümit ve iman gibi pek âli sermayemiz var. Hoca efendi hazretlerinin âli tavsiyeleri: Beş vakit namazını tâdil-i erkânla kıl. Yani, başka ibadete gücün yetmez. Namazın nihayetindeki tesbihleri yap. Yani, başka zikri yapamadım diye teessüf etme. Yedi kebâiri terk et. Çünkü sagairi arayacak zamanda değiliz. İttibâ-ı sünnet et. Zira bu zamanda arkasında gidilecek ve harekâtı taklide değer, saf, hâlis ve muhlis bir hâdi -ki, o da seni yine bu yola götürecektir- maalesef bulamayacaksın. Belki bu yola çıkaracaklar vardır; fakat kömürle elması kim fark edecek? Öyleyse, sen çalış, ondan daha iyi kılavuz bulamazsın."(1) 

Üstad Hazretlerinin "Farzları yapan ve kebairi terk eden, bu zamanda kurtulur." tespiti, bu zamanın şartlarına ve gereklerine uygun bir tespittir. Yedi büyük günahı işlemeyip, farz emirleri de  ifa edersek, inşallah bu zaman şartları içinde ehl-i necat olabiliriz.

Yedi büyük günah cinayet, zina, şarap içmek, anne ve babaya bakmamak, kumar oynamak, mahkemede yalancı şahitlik etmek, dine zarar veren batıl ve bidat fikirlere taraftar olmaktır. Farzlar ise, İslam’ın beş şartı olan namaz, oruç, zekat, hac, kelime-i tevhiddir.

Özet olarak, bu zamanda beş vakit namazı kılıp müteakibinde tesbihatı yapan, büyük günahlardan kendini muhafaza edip, Risale-i Nurları ve hakikatlerini hayatına gaye bilip sürekli onunla meşgul olan birisi, inşallah kemalatın ve Nur talebesi olmanın en önemli vaziyetini ifa etmiş olur.

(1) bk. Barla Lâhikası, (48. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

barsan23
çok güzel bi açıklama rabbim razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...