"Herkes kainatı kendi ayinesine göre görür." ifadesinin, Resulullah'a Ebu Cehil'in, "Ne kadar berbatsın." demesiyle alakası var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın bütün duygu ve cihazları birer alet ve vasıtadır. Bu alet ve vasıtalar arkasında hangi fikir ve inanç varsa, alet ve vasıtalar ona göre çalışır ve o fikir ve inancın rengi ile boyanır. Göz bir penceredir, bu pencere hangi fikre ve inanca açılıyor ise; gördüğü şeyleri o fikir ve inanç ile yorumlar. Kulak bir penceredir, hangi fikre açılıyor ise; ona hizmet eder vs.

İşte bu mülahaza ile insan, kainatı kendi aynasında görür, tabiri doğru bir tabirdir. Yani; her insan kendi duygu ve düşüncelerinin kapasite ve kalitesi nispetinde olaylara bakar ve öyle yorumlar. Şayet duygu ve düşünceler, iman ve ibadet ile terbiye edilip geliştirilmiş ise; o zaman insan kainata iman ve ibadet penceresinden bakar ve her şeyin ibadet ve tesbih ile meşgul olduğu görülür. Bütün olayların sırları ve arka cepheleri iman sayesinde açığa çıkar ve çözülür. İman bir gözlük olur, insan bu gözlük ile kainatı seyreder ve her şeyin içyüzünü ve hakikatini bu gözlük sayesinde müşahede eder.

Ebu Cehil’in fikir ve inanç dünyası kapkara ve rezil bir halde olduğu için, elbette etrafındaki olayları ve güzellikleri de kapkara ve rezil olarak görecektir. Yani hırsızın herkesi hırsız görmesi gibi, Ebu Cehil de herkesi kendi gibi berbat görüyor. Bu manevi ve psikolojik bir hastalıktan başka bir şey değildir.

Konu ile ilgili yer için tıklayınız:

- Lem'alar, Yirmi Üçüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...