Block title
Block content

"Herkes kendi âleminde bir kumandan olduğundan, âlem-i asgarında cihad-ı ekber ile mükelleftir." İzah eder misiniz? Risaleleri büyük cihad olarak görebilir miyiz?

 
Soru Açıklaması:

Herkes kendi âleminde bir kumandan olduğundan, âlem-i asgarında cihad-ı ekber ile mükelleftir. Ve ahlâk-ı Ahmediye (aleyhissalâtü vesselâm) ile tahallûk ve sünnet-i Nebeviyeyi ihyâ ile muvazzaftır.... Burada '' kendi aleminde...'' alemden kasıt nedir? Yani sadece 6.sözde bahsedilen,insana verilen cihazlar mıdır?Yoksa insana emanet edilen başta kendisi,sonra ailesi sonra mahallesi, yani sorumluluk taşıdığı tüm alan mıdır?6.sözü hatta tüm risaleleri cihad-ı ekber olarak görebiliriz o zaman? Kumandan'dan kasıt burada nedir,nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Büyük cihat, insanın kendi nefsi ile olan mücadelesidir. Dolayısı ile alem-i asgar da insanın kendi nefsi ve iç alemi oluyor. Yani insan kendi aleminde savaşı kazanamaz ise, yani nefsini ıslah edemez ise aile, mahalle, şehir ve ülke gibi diğer dairelerde başarılı olamaz, demektir.

Cihat ve mücadele, merkezden muhite doğru seyrediyor. Merkez, insanın kendi nefsi ve iç alemidir. Bu alan en önemli en çetin ve en zor kısmıdır. İnsan burada başarı sağlayamazsa diğerlerinde hiç sağlayamaz. Mesela, kendi düzenli namaz kılamayan birisinin ailesine "namaz kıl" demesi etkisiz ve boş bir dava olur.

Kumandan, insanın irade ve imanıdır. İrade ve iman güçlü olursa, onun emrinde olan diğer manevi cihaz ve duygular da o kadar itaatkar ve salih olur. İrade ve iman zayıfsa, diğer cihaz ve duygularda bir o kadar serkeş ve asi olur.

Risale-i Nur direkt iman ve iradeyi güçlendirmeyi hedef aldığı için, Risale-i Nurlar ile meşgul olmak tam bir cihad-ı ekber oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Divan-ı Harb-i Örfî | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 275 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...