"Herkes ve ben de bu hale hayret ederdik. Bana sordular: 'Neden bakmıyorsun?' Derdim: İlmin izzetini muhafaza etmek, beni baktırmıyor." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İlim, insanların nasıl rehberi ve güneşi ise, alimler de insanların kandili ve örnek alacağı bir modelidir. Şayet alimler ilmi ile amil, ahlak ve fazilette insanlara tam bir model ve rehber ise, o zaman insanlık da buna bağlı olarak doğru ve güzel yoldadır demektir.

Bu sebeple alim insanlar iki sorumluluğu üstünde taşıyor. Birisi Allah’ın emir ve yasaklarına ittiba etmek, diğeri ise, insanlara rehber ve model olmaktır.

Üstad Hazretleri günahlardan kaçınmak noktasında önce Allah’a, sonra da insanlığa karşı yükümlü ve sorumludur. Üstad Hazretlerinin "ilmin izzetini koruyorum" demesinde, bu iki sorumluluğun ağırlığı vardır.

Diğer bir husus, insanların ekserisi avamdır; avam insanlar ise ilim ve hakikatten çok ilim ve hakikati taşıyan sebebe dikkat ederler. Şayet alim birisi bir günahı serbest yapsa, avam insanlar günahı işleyene değil ilme küser, en azında ilimden darılır. Bu sebeple ilmi üstünde taşıyan alimler, ilmin izzet ve değerini takva ile korumakla yükümlüdürler. Sorudaki ifadeler de bu manaya işaret ediliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...