"Hiç kimsenin bugüne kadar muktedir olmadığı dekaik ve hakaiki Kur'ân'dan bulup çıkarmışlar." Kur'an'dan hakikat çıkarmak ne demek, şimdiye kadar çıkarılamayan hakikatler nelerdir, kimler çıkarabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Barla Lahikası'nda geçen ilgili paragrafı buraya aldıktan sonra değerlendirmesini yapmaya çalışalım;

"Müftü Kemal Efendi, evvel mektubu mütalâa etmişti. İki gün evvel ziyaretine gittim, 'Hiç kimsenin bugüne kadar muktedir olmadığı dekaik ve hakaiki Kur'ân'dan bulup çıkarmışlar.' diyerek takdirlerini beyan, selâm ve dualarını tebliğ etmekliğimi söylediler." (1)

Yukarıda da geçtiği üzere bu ifadeler; bir dost müftü efendiye aittir. Ehil bir zatın kanaat-ı şahsiyesidir. Bir takdir ifadesidir. Başkası bu fikre katılır veya katılmaz, o ayrı bir meseledir. Kur'an, Allah'ın ezeli ilminden gelmiştir. Kur'an'ın her bir ayetinin, her asra ve hatta her bir insana bakar bir vechi vardır.

Ayeti kerimede de geçtiği üzere; bütün denizler mürekkep olsa, bütün ağaçlar kalem olsa ve kıyamete kadar yazılsa, Kur'an'ın manasını bitiremezler. Kur'an bir mana hazinesidir. Her asır bu hazineden ihtiyacı nisbetinde istifade eder ve ediyor. Peki bu ihtiyaçları, kim ve nasıl çıkarıyor? Her sahada olduğu gibi, Kur'an'dan mana ve hakikat bulup çıkarmakta işin uzmanları tarafından yapılmaktadır. İslam literatüründe bu zatlar; müceddit, müçtehid, muhakkik gibi namlarla tesmiye edilmektedir.

(1) bk. Barla Lahikası, (123. Mektup).

İlave bilgi için tıklayınız:

- İÇTİHAD.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...