"Hiç yazı yazmayan o ümmî zat, parmak kalemiyle sahife-i semâvîde bir elif yazmış; bir kırkı iki elli yapmış. Yani, şaktan evvel, kırk olan mim’e benzer; şaktan sonra iki hilâl oldu, elliden ibaret olan iki nun’a benzedi." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mevlâna Cami; "Efendimiz (S.A.S.) parmak işaretiyle yukarıdan aşağıya bir elif çizdi. O elif kırk olan Mim'i öyle güzel kesti ki ondan iki elli çıkardı." demek suretiyle, ayın ikiye bölünme mu’cizesini edebî olarak bu şekilde tasvir ediyor.

"Mühim lâmba, kamerdir ki, onun işaretiyle iki parça olmuş. Yani, Mevlânâ Câmî'nin dediği gibi, 'Hiç yazı yazmayan o ümmî zat, parmak kalemiyle sahife-i semâvîde bir elif yazmış; bir kırkı iki elli yapmış.' Yani, şaktan evvel, kırk olan mim'e benzer; şaktan sonra iki hilâl oldu, elliden ibaret olan iki nun'a benzedi."(1)

Burada bir benzetme yapılmıştır. Hilalin şekli mim harfine benzetilmiş. İkiye ayrıldıktan sonra ise iki tane nun harfi gibi, iki ayrı şekil ortaya çıkmış. Bu hadise, hârika bir mu’cize olmasının yanında, Peygamber Efendimiz’in (asm.) Allah katındaki derecesine de işaret ediyor.

Ebced hesabına göre mim harfi kırk; nun harfi ise elli değerindedir. Böylece bir tane kırk, hilalin ikiye ayrılması neticesinde iki tane elli olmuştur.

(1) bk. Sözler, Yirmi İkinci Söz, Haşiye-1.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ciddeli
Burada (Allahu alem), mim harfi metin içinde yuvarlak bir harftir, kamer gibi. Elif hareketiyle ortadan ikiye ayırınca, yuvarlak o harften iki nun çıktı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...