"Hidayetin neticesi, nefs-i hidayettir. Hidayetin semeresi, ayn-ı hidayettir." ifadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncüsü: 'Hidayetin neticesi, semeresi ve hidayetteki lezzet ve nimet nedir?' diye sual eden sâile cevaptır. Yani, hidayette saadet-i dâreyn vardır. Hidayetin neticesi, nefs-i hidayettir. Hidayetin semeresi, ayn-ı hidayettir. Zira, hidayet haddizatında büyük bir nimettir ve vicdanî bir lezzettir ve ruhun cennetidir..."(1)

Bu sualin menşei âyetin başında işaret edilen “Kur’an-ı Kerim müttakiler için hidayettir.” manasıdır. Yani "Kur’an-ı Kerim’in hükmü ile amel eden müttakilerin elde edeceği netice nedir?" sualine tafsilli izahı icmal etmeğe işaret eden أُوْلَـئِكَ ile cevab verilmiştir. Yani müttakilerin hidayet üzerinde olmaları hidayetin semeresi ve neticesidir.

Bu iki cümle aynı manaya işaret ediyor. Yani hidayetin neticesi hidayetin kendisidir, hidayetin meyvesi yine hidayetin kendisidir.

Çünkü hidayetin kendisi, bizzat bir saadet bir mutluluktur; dolayısı ile hidayete mazhar olan birisi hidayetten daha büyük bir nimet hayaline kapılmasın. Çünkü hidayetten daha büyük bir nimet yoktur. Yani dünyadaki hiçbir nimet hidayetten büyük, hidayetten değerli, hidayetten kapsayıcı olamaz.

Dolayısı ile dünya hayatında hidayete netice ve meyve olacak bir saadet bulunmuyor. Hidayeti kim bulmuş ise, her hayrı da içinde bulmuş demektir.

(1) bk. İşarat-ül İ'caz, Bakara Suresi 5. Ayetin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...