Hizmet eden bir ağabeyin, uzun zaman bedensel sıkıntı çekmesine rağmen hizmeti aksatmadığını söyleyerek, iş esnasında gelmeyenlere gösterdiği tavır; ihlasa münafi olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan yapmış olduğu ameli sadece Allah rızası için yaparsa başka insanların gevşekliği, sorumsuzluğu, hatta tenkit ve tahkiri bu kimseyi rahatsız etmez ve ameline kemal-i memnuniyet ve ihlasla devam eder.

Ama amelde, takdir görme, teşvik beklentisi olursa o zaman insan kendini enayi gibi görebilir. Bunlar şeytanın ve nefsin çok ince ve derin hileleridir, dikkat etmek gerekir.

Sanki o hizmet bana mahsusmuş gibi düşünüp, kimse gelmese bile benim şahsi işimmiş gibi algılayıp ihlas ile çalışmak en güzelidir. O zaman insanın kalbi de ruhu da rahat ve huzur içinde olur, hem diğer kardeşlerine karşı içinde bir buğz, bir tenkit hissi uyanmaz.

Ayrıca ihlaslı ameller, sözsüz ve kelamsız bir şekilde o gibi insanların irşat olup ıslah olmalarına vesile olur. En salim yol böyle bir mülahaza ile hareket etmektir diye düşünüyoruz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

omeryatci
Böyle söyleyen birinin ihlası bozduğunu ifade edebilir miyiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Biz hüsn-ü zan edip inşlallah bozmamıştır diye düşünelim. Çünkü bazen kalp ihlas içinde iken nefis ve şeytan vehim suretinde bu tarz sözler ettirebiliyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...