Hizmet edenler neden bazen birbirleri ile uğraşıyorlar, şevklerini kırıyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hizmet ehli demek, melekleşmek demek değildir. Hizmet edenler de insandırlar; nefisleri vardır, şeytanları vardır ve imtihanlar daha şiddetli bir şekilde devam etmektedir.

Sınıfı geçen öğrenciler bir üst sınıfa geçer ve soruları daha da zorlaşır. Sınıfı geçmeyenler ise sınıfta kalırlar ve kolay sorular devam eder. Hizmet ehli insanlar sınıfı geçenlerdir. Dolayısı ile her geçen gün sorular daha da zorlaşmaktadır. Elbette ki bazen yanlış cevaplar verdikleri de olacaktır. Önemli olan ise, doğru cevapların çokluğudur. Sınıfı geçecek kadar not almalarıdır. Madem imtihan daha da zolaşıyor. Yanlış cevap veren arkadaşlarımıza acımalı ve onlara dua etmeliyiz, mümkünse yardım etmeliyiz. Kin ve adavetle yaklaşmak doğru değildir. Onun içindir ki Üstadımız Yirmi İkinci Mektup'ta şu ifadeleri kullanır:

"Evet, mü’min, kardeşini sever ve sevmeli. Fakat fenalığı için yalnız acır. Tahakkümle değil, belki lütufla ıslahına çalışır."(1)

Keza On Üçüncü Şua'da da şöyle demektedir:

"Ve asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terk etmek değil, belki daha ziyade uhuvvetini kuvvetleştirip ıslahına çalışmak, ehl-i sadâkatin şe’nidir."(2)

Dipnotlar:

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup.

(2) bk. Şualar, On Üçüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Tikky.

Selamun Aleykum. Önce Soruyu Soran Kardeşimizden Allah Razı Olsun. Hem Düşündürdü Soruyu Yanıtlayan Değerli Site Üstadlarımızın İlmindende İstifade Etmemizi Sağladığı Gibi Dimahlarımızda Acizane Olarak Farklı Bir Bakış Açısıda Oluşmasına Vesile Oldular. Şahsım Adına Çok İstifade Ettim. Değerli Kardeşim Ümmetimin İhtilafı Rahmettir Diye Buyurmuştur 18 Bin Alemin Mustafası Efendiler Efendisi Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Vessellem.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurcum
Evet söylediğiniz hakikatler cok güzel RABBİM yaşamayı nasip etsin.ben hizmete girdiğimden zamandan şimdiye kadar uhuvvetle ilgili sıkıntılar cektim elhamdulillah tabi hepsi menfi değildi,müsbet durumlar da var tabi ama hem menfi hemde müsbet benimle cok uğraştilar şimdide şeytan benimle uğraşiyor elhmdulillah.hizmetten beni almaya calışıyor,ama ALLAHIN izniyle isteği eline gecmeyecek inşlh bana hususi dua ederseniz cok sevinirim.RABBİM SİZİDE MUVAFFAK ETSİN İNŞLH BUNDAN SONRA MERAK ETTİKLERİMİ SİZE SORUCAM.A.E.OLUN.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...