Hizmet edenler, niçin bu kadar ayrı gruplar halindeler, yeni tanıştırdığımız kişilere nasıl izah edebiliriz, bize nereyi tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Farklı ve muhtaelif yerlerde mederselerin açılması bir ihtilaf değil de, bir çoğalma olarak görmek de mümkündür. Herkesin kendi imkanlarını kullanarak ihtiyaç olan yerde bir cami açmasının bir sakıncası olmadığı ve ihtilaf da sayılmadığı gibi, imkanı olanların her mahallede bir medrese açmaları ve içine vakıf koyarak hizmet etmeleri de bir ihtilaftan ziyade, bir zenginlik ve çoğalma olarak görmek, daha doğru olsa gerektir.

Yalnız şu var ki, bu hizmeti yapanlar, diğer Nur talebeleri ve Müslüman kardeşleri ile iyi ilişkiler içinde olmayı ihmal etmemeli ve şahsa bağlı ve şahsın hizmeti imiş gibi göstermemelidir. Herkese kapısı açık olmalı ve imkanları nisbetinde hizmet etmeye çalışlmalıdır. Zamanla bu duruma alışmamız lazımdır, illa bir grubun mensubu olmak lazım değildir.

Risaleleri okuduktan sonra, kendi başına bir medrese açıp hizmet etmesinin ne sakıncası olabilir? Hizmet malı umumidir, herhangi bir şahsın iznine ve tensibine bağlı olmaya gerek yoktur.

Kime gideceğimiz konusuna gelince; neresi bize uygun ise oraya gidebiliriz. Hizmetin hangi şahsa ait olduğu değil, Risalelerin okunup okunmadığı ve uygun hareket edip etmedikleri, bizim için ölçü olmalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nsinoglu

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...