Block title
Block content

"Hizmet-i imaniyeyi hariçteki kuvvetli cereyanlara tabi veya âlet telâkki etmek ve yüksek kıymetlerini umumun nazarında tenzil etmek endişesiyle, Kur’ân-ı Hakimin hizmeti,.. siyaseti yasak etmiş." Üstad'ın "harici cereyanlar" dediği şeyler nelerdir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dinini dünyaya değişen ehli dünya, Risale-i Nur hareketinin bağımsızlığını ve hiçbir fikri akıma tabi olmamasını bir türlü kabullenemiyorlar. Ve bu hareketi bir harici akım ile ilişkilendirmeye çalışıyorlar.

Çünkü kendileri faydacı ve dış kuvvetlerden (komünizm ve kapitalimz gibi) gelen akımlara bağımlı oldukları için Anadolu'dan safi ve bağımsız bir hareketin çıkacağını kabullenemiyorlar. Yani herkesi kendileri gibi bağımlı ve menfaatperest zannediyorlar.

Oysa Risale-i Nur yüzde yüz Anadolu hareketidir ve harici hiçbir fikir ya da akıma tabi değildir. Öyle ki Risale-i Nur bu safiyetini ve bağımsızlığını göstermek için hiçbir siyasi yapıya da girmiyor.

Evet Kur’ân-ı Hakim'in hizmeti, bize katî bir surette siyaseti yasak etmiş. Risale-i Nur hareketi siyasete ne muvafık ne de muhalif olarak müdahil olmaz ve olmamalıdır.Bizim asıl vazifemiz muhtaç gönüllere iman hakikatlerini ulaştırmaktır. Bu muhtaç gönül A partili, partili olur, C partili olur fark etmez. Bizim iman davamız, bütün siyasi davaların üstündedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 92 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 638 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...