"Hizmet" nedir, farklı grupların farklı çalışmaları aynı kategoride mi tasnif ediliyor? "İman hizmeti" deyince anlatılmak istenen hadise tam olarak nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman hakikatlerini muhtaç gönüllere ulaştırma veya bu ulaştırma ameliyesinde çalışma ve gayret göstemeye HİZMET denir. İmana hizmet yolunda her çeşit gayret ve çaba, hizmet dairesindedir.

"Hizmet" kavramı mutlak bir kavram olduğu için, yani belli bir kalıbı ve şekli olmadığı için, "şu şekilde olursa olur, şu şekilde olmazsa olmaz", demek doğru değildir.

Bir yazar kitapları ile hizmet eder, bir öğretmen öğretmenliği ile hizmet eder, bir esnaf malı ve parası ile hizmet eder vs. Yani her insan kendi sahası ve gücü dairesinde iman hizmetinde bulunur. Zaten "iman hizmeti" kolektif bir çalışmadır.

Numan ibni Beşir radıyallahu anhümadan rivayet edildiğine göre, Rasülullah saîlallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar." (1)

İnsanların idrak ve anlayış seviyesi muhteliftir. Kimisi sadece sohbet dinlemeye gelir, kimisi ise hem dinler hem anlatır, kimisi de sohbet ortamlarını organize eder. İnsanların hepsini bir kalıp içine sokmak mümkün değildir. Ya da bir kalıbı esas alıp bundan başka hizmet olmaz demek hata olur. Her meşrebin kendine özgü bir hizmet anlayışı vardır, onlara saygı duymak gerekir. Önemli olan ortak payda olan imana hizmet etmektir. Hizmetin şekil ve formatlarının farklı ve muhtelif olması bu hizmete zarar vermez, aksine bir zenginlik, bir eksikliği kapamak anlamına gelir.

(1) bk. Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...