Hizmette bulunan insanlar, bu iklimi hiç solumamış kişilerle ilişkilerini nasıl ayarlamalı ve elastikiyetini ne ile belirlemelidir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Böyle geniş, detaylı ve müşahhas misaller isteyen bir konu için, ya bir kitap veya en azından, bir makale gerekmektedir. Bir soruyu ele alıp doyurucu bir cevap vermek, imkansız değilse de, kolay değildir.
Üstadımız "Allah'ın yolun hikmetle davet et" Ayetinin izahında, bu konuyu ele alır, ve muktezay-ı hale mutabık hereket etmeyi tavsiye eder.

Risaleler, İsm-i Hakim ve Rahime mazhardırlar. Bu davaya hizmet edenlerin de, şefkat ve hikmetle hareket etmeleri gerekmektedir. Her ortamın kendine ait bir dili ve kuralı vardır. Bu kuralları ve üslubu bilmeyenler, hizmet adıne, nice hezimetleri de beraberinde getirmişlerdir. Bir mal satmanın bile uzmanlık, ihtisas istediği bir asırda, insanların kalp ve ruhlarına hakikatleri ulaştırmanın yolu, kafamızdan estiği gibi hereket etmekle telif edilemez.

Bu sebeple, Külliyat'ın yarısına yakınını teşkil eden lahika mektupları ve mahkeme müdafaları gibi eserlerin okunması zaruriyeti ortaya çıkmaktadır. İmani bahisleri ele alan eserler birer hazine ise, lahika mektupları da birer, hassas bineklerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...