Hizmetteki ablalardan müteşekkil bir WhatsApp grubu var. Yalnız bu grupta bir de bir ağabey varmış, grubu o kurmuş. Bazen izah sadedinde veya ders okuduğu zaman çekilmiş ses kaydı gönderiyor. Bu konudaki tutumumuz nasıl olmalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir meclis-i ihvanda güzel karı girdikçe, riyâ ile rekabet, haset ile hodgâmlık depretir damarları. Yatmış olan hevesat birden bire uyanır."(1)

Üstadımızın bu ifadelerine göre, erkek birisinin kadın grubuna müdahil olması bizce uygun bir durum değil. Mahremiyete sanal alemde de dikkat etmek gerekir. Çünkü günümüzde internet ortamlarında mahremiyetin çiğnenmesi daha bir kolay hale geldi.

Onca bayana hitap ettiğini bilen bir erkeğin ihlasını koruması çok zordur. Yani bu erkek fıtratı açısından zor bir durumdur. Özellikle takva sahibi olanların bu hususlara azami dikkat etmesi gerekir, diye düşünüyoruz.

Nur talebeliği bir mazhariyettir; fakat işin içerisine cinsiyet farklılığı girmesi kesinlikle kabul edilemez. Biz kimseyi itham etmiyoruz; ama kimsenin nefsine de itimadımız yoktur. Bizim böyle bir cevap vermemiz, o kardeşimizi tenkit etmek, onu itham etmek için değil, sedd-i zerai içindir.

Sedd-i zerai, şer'an yasak olan bir şeye vesile teşkil eden mübah fiillerin de men edilmesidir. "Def-i mefasid, celb-i menafiden evlâdır." Buna binaen insan, şer'an yasak olan herhangi bir şeye sevk edecek şeylerden sakınması icap eder, o şeyler hadd-i zâtında yasak olmasa da... Bu husus Mâlikî mezhebinde delil kabul edilen bir meseledir.

(1) bk. Sözler, Lemeât.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ali85750
Allah ebeden razı olsun.Çok doğru bir cevap
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...