Block title
Block content

Hizmetteki ablalardan müteşekkil bir WhatsApp grubu var. Yalnız bu grupta bir de bekâr vakıf ağabey varmış, grubu o kurmuş. Bazen izah sadedinde veya ders okuduğu zaman çekilmiş ses kaydı gönderiyor. Bu konudaki tutumumuz nasıl olmalı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir meclis-i ihvanda güzel karı girdikçe, riyâ ile rekabet, haset ile hodgâmlık depretir damarları. Yatmış olan hevesat birden bire uyanır."(1) 

Üstadımızın bu ifadelerine göre, erkek birisinin kadın gurubuna müdahil olması bizce uygun bir durum değil. Mahremiyete sanal alemde de dikkat etmek gerekir. Çünkü günümüzde internet ortamlarında mahremiyetin çiğnenmesi daha bir kolay hale geldi.

İki yüz elli bayana hitap ettiğini bilen bir erkeğin ihlasını koruması çok zordur. Yani bu erkek fıtratı açısından zor bir durumdur. Özellikle vakıfların bu hususlara azami dikkat etmesi gerekir diye düşünüyoruz.

Nur talebeliği bir mazhariyettir; fakat işin içerisine cinsiyet farklılığı girmesi kesinlikle kabul edilemez. Biz kimseyi itham etmiyoruz; ama kimsenin nefsine de itimadımız yoktur.  Bizim böyle bir cevap vermemiz, o kardeşimizi tenkit etmek, onu itham etmek için değil, sedd-i zerai içindir.

Sedd-i zerai, şeran yasak olan bir şeye vesile teşkil eden mübah fiillerin de men edilmesidir. "Def-i mefasid, celb-i menafiden evlâdır." Buna binaen insan, şeran yasak olan herhangi bir şeye sevk edecek şeylerden sakınması icap eder, o şeyler hadd-i zâtında yasak olmasa da. Bu husus Mâlikî mezhebinde delil kabul edilen bir meseledir.

(1) bk. Sözler, Lemeât.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Hizmet Metodları | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 953 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

ali85750
Allah ebeden razı olsun.Çok doğru bir cevap
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Soruda bir yanlışlık var gibi geliyor, vakıf abi 250 tane ablanın numarasını nerden bulupta grubu kurmuş, dersaneye gelen abilerin eşlerinin numarasını aldı diyelim kim eşinin numarasını verir
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Bana da bir vakıf abinin böyle bir durumda olması pek mantıklı gelmedi. Tanıdığımız vakıf abilerin hemen hemen hepsi Allah rızası için çalışan ve taife-i nisâiye ile bağlantıları olmayan insanlar.. Zaten Kur'an ve Îmân hizmeti için, hayatını Ashab-ı Suffa gibi geçirmeye çalışan insanlar.. hamditaş kardeşe katılıyorum.. Hülasa-i kelâm: Zaten hanım hizmetleriyle hanım ablalar ilgileniyor.. ve kendi aralarında istifadeye medâr mes'eleleri paylaşıyorlar.. anlayamadıkları bir mes'eleleri olursa da -en fazla- bir hanım abla eşine söyler ve o mes'eleyi vakıf abiden öğrenip anlamaya çalışırlar.. Kusur ettiysek affola.. Sitemizden de Allah razı olsun.. İstifade etmeMiz gereken Kur'ân ve Îmân hakikatleridir.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...