Hristiyanların ve İsevilerin ayrımını yapabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İsevîlik şahs-ı manevîsi, dindar ve demokrat Hristiyanlardır. Ve İslam’a girmeye de aday bir topluluktur.

Ayrıca bu topluluk, dinsizlik hareketine karşı, yani komünizme karşı İslam alemi ile ittifak sağlamışlardır. Dünyanın iki blok olduğu dönemde, bir tarafta dinsizliğin başını Rusya çekiyordu, diğer tarafta dinsiz olan komünizme karşı Amerika başı çekiyordu. Amerika o dönemlerde Rus ve komünizm tehlikesine karşı İslam ülkelerine de çok yardımlarda bulunmuştur. Hatta bu tehlikeye karşı NATO paktını kurmuşlardır. Bütün bunlar İslam alemi ile Hristiyan aleminin ittifak içinde dinsizliğe karşı mücadele ettiğinin vesikası hükmündedir.

Bizim kanaatimize göre İsevilik, İslam’a yürüyen Hristiyan akımı iken, Hristiyanlık ise eski tahrif edilmiş dinine taassuplu bir şekilde bağlı kalanlardır. Bütün Hristiyan aleminin İslam olması mümkün olmayacağına göre, böyle bir ayrım yapabiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

emrekartal
Rus Komünizm'ine karşı ABD'nin İslam ülkelerini desteklediği doğrudur ancak, ABD'de dinsizliğe karşı mücadele verdiği için desteklememiştir bizleri. Kendi kapitalist sömürü düzenini kurmak amacıyla Rusya'yı yenmek zorunda olduğundan İslam'ı desteklemiştir. Bugün İslam'a karşı tutumları bellidir. Irak'ta, Afganistan'da milyonlarca Müslümanı katlettiler. Vatikan'da kendi çapında dinsizliğe karşı mücadele vermektedir ama aynı zamanda bizim dinimize İslam'a karşı da mücadele vermektedir. Bediüzzaman Hazretleri'nin bahsettiği İsevilerin henüz zuhur etmediğini ancak etmek üzere olduklarını düşünüyorum. Teslis yerine tevhidi seçen çok küçükte olsa gruplar vardır. Üstad bunları bildirmiştir diye düşünüyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...