"Hülâsa: Nefis, devekuşu gibidir. Şeytan Sofestâî, hevâ da Bektâşîdir." vecizesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nefsin devekuşu olması; ibadet vazifelerinden kaçınması anlamındadır. Devekuşuna sormuşlar; deve isen yük taşı, devekuşu yükten kaçmak için ben kuşum dermiş, o zaman uç dedikleri vakit, ben deveyim nasıl uçarım diyerek, hizmet ve vazife yükünden kaçarmış. Deve kuşunun bu vaziyeti nefse benzetiliyor. Nefis de aynı şekilde ibadet vazifesinden kaçmak için bin dereden su getirir. Yani ibadetin yükünden sürekli kaçar demektir.

Sofestailer; mevcudatı ve kendilerini inkar etmek ile meşhur olmuş felsefi bir akımdır. Şeytan da ilk iş olarak; kendini inkar ettirmek için çabalar. Yani kişiye vehim ve kuruntuların şeytandan değil de, kalpten çıktığını yutturmak için, önce kendini inkar ettirmek için uğraşır ve vesvese atar. Şayet kişi şeytanın mevcudiyetini inkar eder ise, vehim ve kuruntuları da kendi üstüne alır ve evham karanlığında boğulur gider.

Heva ise; hep kendi işine gelen kısmını görmek ister ve onun peşinde koşar. Tıpkı Bektaşi’nin işine geleni alıp, gelmeyenden kaçınması gibi.

Bektaşiye sormuşlar neden namaz kılmıyorsun, "Allah ayette namaza yaklaşmayın, buyuruyor" demiş, ama ayetin devamında sarhoşken namaza yaklaşmayın diyor, devamını oku denilince; Bektaşi "o kadarına hafız değilim" demiş. Yani heva ve hevesine göre; ayeti konuşturuyor. Zaten heva ve heves, ibadete yanaşmayan zararlı bir hissiyattır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

nightauditor86
Allah razı olsun. daim kılsın hizmetinizi inş. Cenab ı Hak.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...