Block title
Block content

"Türkleri, ecnebîler boyunduruğu altına girmeye mecbur edecek. Veya Türkleşmiş sair unsurdan olan ve bu vatanda mevcut ırkçılık ve unsurculuk damarıyla bir ecnebîye istinad ile masum Türk milletini tahakkümleri altına alacaklar." İzah eder misiniz?

 
Soru Detayı:

"Hürriyetin başında olduğu gibi, bu asil ve mâsum Türk milleti aleyhine bir milliyetçilik tarafgirliği meydana gelecek. O vakit hakikî Türkleri, ecnebîler boyunduruğu altına girmeye mecbur edecek. Veya Türkleşmiş sair unsurdan olan ve bu vatanda mevcut ırkçılık ve unsurculuk damarıyla bir ecnebîye istinad ile masum Türk milletini tahakkümleri altına alacaklar."

- Milliyetçi partilerin iktidar olmasının, ecnebi boyunduruğu altına girecek olmamızla ilgisi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... Eğer bu partide, ırkçılık ve Türkçülük fikri esas ise, birden hakikî Türk olmayan bu vatandaki ekseriyetin ancak onda üçü Türktür, kalan kısmı da başka milletlerle karışmıştır. O zaman, Hürriyetin başında olduğu gibi, bu asil ve mâsum Türk milleti aleyhine bir milliyetçilik tarafgirliği meydana gelecek. O vakit hakikî Türkleri, ecnebîler boyunduruğu altına girmeye mecbur edecek. Veya Türkleşmiş sair unsurdan olan ve bu vatanda mevcut ırkçılık ve unsurculuk damarıyla bir ecnebîye istinad ile masum Türk milletini tahakkümleri altına alacaklar... "(1)

Anadolu’nun medeniyetler beşiği olması ve kız alıp vermeler ile safi bir milliyetin kalmaması gibi sebeplerden dolayı, safi anlamda Türklük (veya bir başka millet) dava etmek mümkün değildir. Hatta Anadolu'da ırkçılık dava edilip diğer kavimden olanların damarı tahrik edilecek olursa, hakiki Türkler azınlıkta kalır. Azınlıkta kalan Türklerin milliyetçi akımlarla tek başına başa çıkması mümkün değildir...

Yani milliyetçilik davasından en çok Türkler zarar görür. Nitekim Osmanlı da bu davadan dolayı dağılmıştır. Bu yüzden menfi milliyetçiliğin Anadolu'da ajite edilmesi (körükleme, kışkırtma) çok riskli ve tehlikelidir...

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 128. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

k.toprak
Muhterem ağabeylerim bu güzel açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.Allah her türlü hayırlı muradlarınıza nail etsin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...