Hüsnün mertebeleri nelerdir, nasıl algılanır? Cenab-ı Hakk’ın cemali nasıl ve neyle bilinir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın her bir isim ve sıfatının cüzi ve külli tecellileri bulunuyor. Mesela, bir hanede yenen bir akşam yemeğinde Allah’ın Rezzak ismi cüzi bir tecelli ile tezahür eder iken, yeryüzündeki bütün canlıların yemeği ve rızkı noktasından külli bir tecelli ile azamet ile tezahür eder. İkisi arasında da mahalle, şehir, ülke, her bir tür gibi sayısız makam ve mertebeler bulunuyor.

Aynı mana hüsün ve cemal içinde geçerlidir. Mesela, bir çiçekte görülen hüsün cüzi bir tecelli iken, bütün çiçeklerde ya da bütün eşyada görülen hüsünler ve güzellikler ise, külli bir tecelli ve şümullü bir tezahürdür. Tabi birde bunların ara tonları bulunuyor. Nasıl yedi ana rengin kendi içinde sayısız ara tonları bulunuyorsa aynı şekilde hüsün ve cemalin de kendi içinde sayısız ara tonları ve makamları bulunuyor.

Bir de hüsün ve cemali sadece suret güzelliği şeklinde anlamamak gerekir. Her türün kendine ait bir cemal ve hüsnü bulunuyor. Mesela sıcağın soğuk karşısında bir güzelliği bulunduğu gibi, sıcak ve sıkıcı bir havada serinlik ve soğuğun da kendine göre bir güzelliği bulunuyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...