"Hz. Ebu Bekir gibi elmas ruhlu ve Ebu Cehil gibi kömür ruhlu..." ifadeleri Nurlarda sıklıkla geçiyor. Cenab-ı Hak tüm ruhları farklı istidatlarda mı yaratıyor? Allah kullarının nasıl olacağını bildiğinden dolayı, ruhları farklı mı halk ediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tarihin naklettiğine göre Ebu Cehil fıtrat olarak çok zeki ve kabiliyetli biri imiş. Hatta Peygamber Efendimiz (asm) “Allah’ım, şu iki şahıstan birisi ile İslam’ı aziz kıl” diye dua ettiği şahıslardan birisi Hz. Ömer (ra) diğeri de Ebu Cehil imiş. Ama Ebu Cehil iradesi ile küfür ve şirki seçtiği için, bu zekâ ve kabiliyetleri küfür hesabına işlemiş ve orada keskinleşmiştir. Yani Allah ona da Hz. Ömer kabiliyetini ve camiiyetini mizaç olarak vermiş; ama Ebu Cehil bu imkânı iradesi ile kötüye kullanmıştır. Bu yüzden mes’uliyet ve mükellefiyet kendine aittir.

Mizacı ve fıtratı veren kader olabilir; ama bunun hayırdaşerde mi kullanılacağına insanın iradesi karar veriyor. Dolayısı ile mes’uliyet de insana ait oluyor.

Her insana farklı bir fıtrat ve istidat verilmesi ilahî bir takdir olup, bunu hangi hikmete binaen verdiğini biz tam mânası ile idrak edemeyiz. Allah nezdinde bunun sayısız hikmetleri bulunabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...