"Hz. Ebu Bekir gibi elmas ruhlu ve Ebu Cehil gibi kömür ruhlu..." ifadeleri Nurlarda sıklıkla geçiyor. Cenab-ı Hak tüm ruhları farklı istidatlarda mı yaratıyor? Allah kullarının nasıl olacağını bildiğinden dolayı, ruhları farklı mı halk ediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cenab-ı Hak her insana farklı farklı istidat ve kabiliyetler vermiştir. Bu kabiliyetlerin hepsinin ortak noktası hem cennet hem de cehennemi kazanabilmektir. Bu noktada herkes eşittir.

Tarihin naklettiğine göre Ebu Cehil fıtrat olarak çok zeki ve kabiliyetli biriydi. Ona hikmetin babası anlamında "Ebu'l-Hakem" denirdi. Hatta Peygamber Efendimiz (asm) “Allah’ım, şu iki şahıstan birisi ile İslam’ı aziz kıl.” diye dua ettiği şahıslardan birisi Hz. Ömer (ra) diğeri de Ebu Cehil idi. Ama Ebu Cehil iradesi ile küfür ve şirki seçtiği için, bu zekâ ve kabiliyetleri küfür hesabına işlemiş ve orada keskinleşmiştir. Yani Allah ona da Hz. Ömer kabiliyetini ve camiiyetini mizaç olarak vermiş; ama Ebu Cehil bu imkânı iradesi ile kötüye kullanmıştır. Bu yüzden mesuliyet ve mükellefiyet kendine aittir.

Mizacı ve fıtratı veren kader olabilir; ama bunun hayırda mı şerde mi kullanılacağına insanın iradesi karar veriyor. Dolayısı ile mesuliyet de insana ait oluyor.

Her insana farklı bir fıtrat ve istidat verilmesi ilahi bir takdir olup, bunu hangi hikmete binaen verdiğini biz tam manası ile idrak edemeyiz. Allah nezdinde bunun sayısız hikmetleri bulunabilir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...