İbda ve inşa tarzı yaratma Allah'a mahsustur. Bazı insanların yeni bir fikir veya icat için, "yaratmak" kelimesini kullanmaları caiz mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın ibda ve inşa olmak üzere, iki şekilde yaratması vardır.

Bu iki tarz yaratma noktasında, Allah’ın şeriki, benzeri ve misli yoktur. Kim bu iki tarz yaratmayı kast ederek, ben de yarattım derse, küfür ve şirke girmiş olur. Ya da yaratma tabiri bu iki yaratma şeklinde kullanılırsa bu küfür olur.

Lakin yaratma tabirini bu iki manada değil de, insanın cüzi iradesine bakan sanat, icra ve sair fiillerde kullanması küfür ve şirk olmaz. Ama yine de yaratmak tabiri, Allah’a bir alem, bir sembol olduğu için, kullanılması caiz değildir.

Bir kimsenin bir işi yaptıktan sonra "Bunu ben yarattım." ifadesinin, niyet ve irade boyutu sorgulanır; şayet hakiki anlamda bunu ben yarattım derse küfür olur, yok vesile olmak noktasından ben yarattım derse günah olur. Bu yüzden bu ifadeyi insanın kendine irca etmesi şık ve caiz değildir.

Kalbimiz çalışır, kanımız temizlenir, hücrelerimiz yenilenir, vücudumuzda milyarlarca olay cereyan eder; fakat bunların çoğundan bizim haberimiz bile olmaz. Organlarının nerede olduğunu, ne iş yaptığını ve nasıl çalıştığını bilen kaç kişi var?

Saçlarımız dökülür, yüzümüz kırışır, belimiz bükülür, dişlerimiz dökülür, nihayet üstüne titrediğimiz hayatımız elimizden alınır; fakat biz, olup bitenlere seyirci kalmaktan başka bir şey yapamayız.

Organlarının ve duygularının bile gerçek sahibi olmayan insan, nasıl kendi eliyle yaratılan eserlerin hakiki sahibi olur ve onları "Ben yarattım!.." diyebilir!?..

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Üçüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...