"İhlas" ile "samimiyet" arasında fark var mı, eş anlamlıdırlar denilebilir mi? Allah'ın bizden istediği birlik "ittifak" mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın emir ve yasaklarını, yine sadece Allah’ın rızası için yapmaya ihlas ya da samimiyet denilir. Yani hak olsun batıl olsun, herhangi bir şeyi yapmakla Allah’ın rızası kazanılmaz. Onun rızasını kazanmanın tek yolu, yine Onun şeriatı dairesinde amel etmekle mümkündür.

Samimiyet batılda da olur, lakin bu samimiyet İlahi rızayı kazandırmaz. Batılda gösterilen samimiyet, sadece dünyevi muvaffakiyetten ibarettir. Mesela, bir Yahudi batıl olan dininde samimi olsa ve dini için samimi çabalasa, ama düşmanı olan Müslüman dininde riyakâr olsa, dünyevi başarı Yahudi’nindir. Adetullah bu şekilde işlemektedir.

Birlik ve ittifak, Müslüman olmanın bir gereğidir. Namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek ne ise, Müslümanların birlik ve beraberlik içinde olması da o dur. Namazı Allah için kılmak nasıl farz ise, birik ve beraberlik içinde olmak da aynı şekilde farz bir ibadettir vesselam...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...