İhlas Risalesi'nin başında geçen hadiste helak olanlar sayılırken; "...ihlas sahipleri müstesna, lakin onlar da büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır", deniyor. Bu tehlike imani açıdan mıdır, yoksa imtihanın ağırlığı mı kastediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İhlas, âdeta kımıldamakla uçacak ürkek bir kuş gibidir. Her an onu kaybetmekle karşı karşıya kalabiliriz. İşte burada ifade edilen azim risk, bu hassasiyettir. İnsan iman ve amelini sürekli tazeleyip güncellemezse, bu kazanımlarını kaybedebilir. Hadiste işaret edilen ana konu burasıdır. Yani ihlasımızı her an diri tutamamak ve bunun neticesinde de amellerimizin zamanla başka maksatlara dönüşmesine neden olmaktır.

Nasıl yaşamak için her gün ekmek yer, su içeriz. Aynı şekilde manevi yaşamın ekmek ve suyu olan iman ve ibadetimizi de terütaze tutmaz isek, manevi alemimizin en büyük kazanımı olan ihlası kaybederiz.

İhlas statik değil, dinamik bir kazanımdır. Bu kazanımın muhafaza kapağı ise sırası ile ilim, iman ve ameldir. Hadiste bu zaruret ve münasebete işaret ediliyor. Şayet bu üç koruma zincirinden birisi eksik olursa, en zirvedeki ihlas gider demektir. Bu sebeple hayatımızın her anında ve her aşamasında ilim, iman, amel ve ihlas dörtlüsünü taze ve güncel tutmalıyız.

Yine bu sebepledir ki, İhlas Risalesi'nin başında en az on beş günde bir okuma hükmü konmuştur. Bir kere okudum ve ihlası kazandım demekle olsaydı, bu hüküm anlamsız olurdu. Aracın yakıtını takviye etmek gibi, ihlasımız da takviye ister, aksi taktirde helaket kapısı açılabilir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...