İhlas Risalesi'nin başında geçen hadiste helak olanlar sayılırken; "...ihlas sahipleri müstesna, lakin onlar da büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır", deniyor. Bu tehlike imani açıdan mıdır, yoksa imtihanın ağırlığı mı kastediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan iman ve amelini sürekli tazeleyip takviye etmezse tehlikeye düşebilir. Hadiste işaret edilen husus burasıdır. İhlasımızı her an diri tutamazsak, amellerimiz ve işlerimiz zamanla başka maksatlara dönüşebilir.

Yaşamak için nasıl her gün yemek yiyip, su içiyor isek, aynı şekilde manevî hayatımızın ekmeği ve suyu olan imanımızı ve ibadetimizi de takviye etmeliyiz ki, ihlası muhafaza edelim.

İhlası muhafaza etmek, tahkiki bir iman, derin bir ilim ve salih amelle mümkündür. Hadiste bu münasebete işaret ediliyor. Şayet bu üç zincirden birisi eksik olursa, ihlas zedelenir zamanla zayıflayıp yok olabilir.

Bunun içindir ki, Üstad Hazretleri İhlas Risalesi'nin en az on beş günde bir defa okunmasını tavsiye etmiştir. Aracın yakıtını takviye etmek gibi, ihlasımız da sürekli takviye ister, aksi taktirde helaket kapısı açılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...