"İhlâsı kırmakla, hem bu hizmetteki umum kardeşlerimizin hukukuna tecavüz, hem hizmet-i Kur’âniyenin hürmetine taarruz, hem hakaik-i imaniyenin kudsiyetine hürmetsizlik etmiş oluruz." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmana hizmet eden Risale-i Nur cemaatini bir vücut gibi hayal edecek olursak, her bir Nur talebesi bu vücudun birer azası ve duygusu gibidir. Nasıl vücudun bir azası hastalandığı zaman bütün vücudu kendi ile meşgul edip, vücudun genel huzur ve ahvalini bozuyorsa, aynı şekilde bir Nur talebesi de iman hizmetinde bulunan manevi vücudun sıhhat ve afiyetini, ihlası kırmakla bozabilir ve o manevi vücutta rahatsızlıklara sebebiyet vermek suretiyle huzuru kaçırır.

Maddi vücudu ayakta tutan ruh olduğu gibi, manevi vücudu ayakta tutan da ihlas ve samimiyettir. Kim ihlas ve samimiyeti bozar ve kırarsa, o manevi vücutta ruh kalmaz, dağılma ve niza başlar.

O zaman bir Nur talebesi, cemaatten müteşekkil vücudun ruhu olan ihlasa mugayir hareket ederse, diğer azalar olan Nur talebelerinin hukuk ve hakkına tecavüz etmiş oluyor. Zira cemaat bedenini ayakta tutmak bütün Nur talebelerinin ihlas ile hareket etmesine bakıyor. Herkes ihlas ile hareket ederken, ihlası bozan kişi o cemaat bedenini sabote etmiş ve cemaatin huzurunu bozmuş olur. Bu da diğer cemaat mensuplarına bir haksızlıktır, bir tecavüzdür.

Hem bu cemaat Kur’an hizmeti yaptığı için, ihlassızlık ile bu cemaatin huzurunu ve dirliğini bozmak dolaylı ve zımni olarak Kur’an hizmetine hürmetsizlik oluyor. Aynı mana iman hizmeti için de geçerlidir. Yani iman hizmetinde mücadele veren manevi bedeni bulandırmak ve huzurunu kaçırmak, bir cihetle kutsi iman hizmetine saygısızlık oluyor. Çünkü bu manevi bedenin hayatı ve devamı, o manevi bedeni oluşturan bireylerin ihlas ve samimiyetidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...