"İhtiyar ve vazifesi bitmek üzere olan bu bîçare Üstadlarına bedel ömrünü feda etmek, onun yerinde çabuk berzaha gitmek..." Bu mümkün mü? Bir insanın ömründen bir kısmını başka birine vermek ile ilgili ayet ve hadis var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her konu hakkında açık bir ayet ya da hadis istemek sağlıklı bir yaklaşım değildir. Çünkü birçok hüküm ve fetva ayet ve hadislerden istinbat yolu ile tahric edilir.

İstinbat, bir söz veya bir işten gizli bir manayı meydana çıkarmak ve bir meseleyi derin bir tetkik neticesinde kaynaklarından güçlükle anlamak anlamlarına gelmektedir. Diğer bir ifade ile müçtehid veya büyük bir âlimin "gizli bir manayı ayet ve hadislerden içtihadı ile meydana çıkarması" demektir.

Sahabenin, sevdikleri kişilere "Anam babam sana feda olsun..." ifadelerini kullanmaları, bu yaklaşım ve ifadelerin caiz olduğu yönünde bir delil olarak görülebilir.

Kaldı ki bu tarz ifadeler bir dua niteliğindedir. Allah bu duayı kabul eder ya da etmez, bunu bizim bir kural halinde bilmemiz mümkün değildir. Yani kişi samimi bir niyet ve dua ile "Allah’a benim ömrümden al, ona ver!.." şeklinde dua edebilir, bunun sakıncalı bir tarafı bulunmuyor.

Savaş meydanlarında askerlerin komutanlarını ya da sevdiklerini korumak için kendilerini feda etmesi, bir yönü ile ömür bağışlama gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Kameryil

Cok guzel. Allah razi olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...