"İhtiyarlığın vaktinde işkenceli esaretine kadar, yani bin iki yüz doksan dörtten tâ bin üç yüz kırk beş, belki altmış dörde, daha ziyade bir zamana kadar Allah'ın izniyle ve kuvvetiyle senin imdadına yetişeceğim." Bu tarihin hususiyeti ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yâ Said! Âhir zamanın fitnelerine yetişip düştüğün zaman, benim dua ve himmetimi kendine vesile ve şefaatçi yap. İnşaallah, senin her şeyinde ve her işinde uzun bir zamanda, yani tufûliyet zamanından tâ ihtiyarlığın vaktinde işkenceli esaretine kadar, yani bin iki yüz doksan dörtten tâ bin üç yüz kırk beş, belki altmış dörde, daha ziyade bir zamana kadar Allah’ın izniyle ve kuvvetiyle senin imdadına yetişeceğim."(1)

Deccalizmin iki büyük rüknü Üstad Hazretlerine ve talebelerine çok büyük eziyetler etmiştir. Bu iki rüknün en şiddetli dönemi ise 1926-1945 yılları arasıdır. 1364/1945 yılının hususiyeti çok partili rejime geçilmesidir.

Ki bu dönemde çok partili düzene geçmekle, baskı ve zulüm dönemi olan Milli Şef dönemi nispeten sona ermiştir. Bu dönemin sona ermesi ile kısmen de olsa Üstad ve talebelerinin üstündeki baskı ve zulüm hafiflemiş, Nurların neşri ve okunması biraz daha kolay hale gelmiştir. Nitekim baskı ve zulüm hafifledikçe, Risale-i Nurlar daha zahir bir şekilde bu memleketin ufkunda parlamıştır ve parlamaya da devam etmektedir.

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybî, Sekizinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
Deccalizmin artık infial inkisaf zamanlarının mebdei tarihi olmakta. teşekkür ederim Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek

'''Yani Bin iki yüz.............................................zamana kadar, ''' bu bölüm 8.Lema da yer almıyor. Başka Yayın evlerinde basılan kitaplara da baktım bulamadım.Bu konuda bilgi verebilirmisiniz.Acaba ilk osmanlıca nüshalarda mı var?

Değerli Kardeşimiz; Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Sekizinci Lem'a'da geçmektedir. Envar 165, Sözler 138, Rnk 166, Söz Basım 235, Yeniasyada 280. sayfalarda yer almaktadır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR