"İki cihanın rahat ve selâmetini iki harf tefsir eder, kazandırır:.." cümlesini izah eder misiniz, "iki harf"ten maksad nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İki cihanın rahat ve selâmetini iki harf tefsir eder, kazandırır: dostlarına karşı mürüvvetkârâne muaşeret ve düşmanlarına sulhkârâne muamele etmektir."(1)

Bu iki harften birisi, “Dostlarına karşı mürüvvetkârâne muaşeret.” Yani dostlarına karşı mürüvvetli davranmaktır.

Mürüvvet, mertlik, iyilik, ikram, inayet, hamiyetli gibi mânalara gelir.

Mürüvvet, insanlığın icabı olan meziyetleri yapmak, cesur ve mert olmak, bahadırane hareket etmektir.

Mürüvvet, büyük bir şeref ve yüksek bir meziyettir. İnsan seciyesinin en mümtaz sıfatlarından biri olduğu gibi, ahlâk-ı hasenenin de esasındandır.

Mürüvvet, dinen, aklen ve örfen de takdire şayan bütün güzelliklerin ve meziyetlerin kaynağı, birçok kemalâtın da vesilesidir.

İkinci harf ise, “Düşmanlarına sulhkârâne muamele etmektir.” Yani düşmanlarına karşı barış içinde olmaktır. Husumet ve düşmanlığı bırakıp, düşman dahi olsa insanlarla barış içinde yaşamak gerekir.

Hulasa, iki cihanda da mutlu olmanın yolu; dost ve kardeşlerine mürüvvetli ve vefalı olmak; diğer insanlarla da sürekli sulh içinde yaşamaktır. İki harften maksad bu iki düsturdur.

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ömernur4040

Neden iki cihan kelimesi kullanılmış ahirette zaten düşman yok dünya yerine iki cihanın kelimesinin kullanmasının hikmeti nedir ?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Ahiret sadece cennetten ibaret değildir cehennem, kabir ve sırat gibi süreçlerde bulunuyor. İnsan bu dünya hayatında mürüvvet üzerine yaşarsa iki cihanda da rahat eder demektir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

1-iki cümle olduğu halde iki harf demesinin hikmeti2-Dusmandan kasıt ehli iman mi yoksa ehli dalalet mi kaydedilir

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Mutlu ve huzurlu yaşamının sırrı bu iki küçük cümlede anlamında iki harf deniliyor yani iki harf ifadesi böyle az ve basit iki kural ile huzur sağlanabilir demektir. Düşman ifadesi burada genel anlamda kullanılıyor ille küfür ve dalalet anlamında değil zaten imanın küfür ve dalalet ile hakiki anlamda barışması adetullah açısından mümkün değildir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...