Block title
Block content

"İki hizmetkar, ders aldıktan sonra giderler. Birisi bahtiyar idi ki, istasyona kadar bir parça para masraf eder. Fakar o masraf içinde , efendisinin hoşuna gidecek öyle güzel bir ticaret elde eder ki, sermayesi birden bine çıkar..." Açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"O hâkim ise, Rabbimiz, Hâlıkımızdır. O iki hizmetkâr yolcu ise: Biri mütedeyyin, namazını şevkle kılar; diğeri gafil, namazsız insanlardır. O yirmi dört altın ise, yirmi dört saat her gündeki ömürdür. O has çiftlik ise Cennettir. O istasyon ise kabirdir. O seyahat ise kabre, haşre, ebede gidecek beşer yolculuğudur."(1)

Üstad Hazretleri gereken izahı zaten konunun devamında yapıyor. İstasyon burada kabre işaret ediyor. Bahtiyar hizmetkar ise dindar,  namazını ve benzer ibadetlerini şevk ile yapan insanları temsil ediyor. Sermaye ise insana verilen ömürdür. İnsan bu ömür sermayesini kabre girinceye kadar ibadetler ile nemalandırıp bir iken bine çıkarmakla mükelleftir.

Mesela, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni ibadet ile geçirirsek, seksen küsur yıllık bir ibadet ömrünü kazanmış oluruz. Ama ibadetleri terk edip günah ve heva yolunda gidersek, bize verilen ömür sermayesini boşuna tüketmiş oluruz ki, bunun hesabını elbette efendimiz olan Allah soracaktır.

(1) bk. Sözler, Dördüncü Söz

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Dördüncü Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4380 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...