"İki neviden doğan nevi, alelekser ya akîmdir veya nesli inkıtaa uğrar, tenasül ile bir silsilenin başı olamaz." cümlesine binaen; pitbull denilen köpek türü, kedi ile köpeğin çiftleştirilmesinden oluşturuluyor ve soyu devam ediyor, nasıl anlamak lazım?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yaptığımız tahkikat neticesinde; kedi ile köpeğin çiftleşmesi ve bundan doğan türün devam etmesine ulaşmadık. Bilim dünyasında da böyle bir şey bilinmiyor gibi duruyor. Şayet aksini ispat edecek bir bilgi ve belge varsa, ona göre bir değerlendirme yapılabilir.

Ayrıca Üstad'ın ifadelerinde "alalekser" tabiri geçiyor; yani çoğunlukla/genellikle hüküm böyle demektir. Bazı istisnaların bulunması hükmü bozmaz.

"Pitbullar 19.yy da İngiltere de geliştirildi. İngiltere’nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edildi. Daha sonra Amerikalı köpek meraklıları tarafından Amerika'ya götürülerek bir miktar da orda geliştirildi. Amerikan Köpek Kulübü tarafından “American Staffordshira”, İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise “Amerikan Pitbull Terrier” olarak 2 grup olarak sınıflandırılmışlardır."(1)

(1) İnternetveteriner, isimli bir veteriner sitesinden alınmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...