Block title
Block content

"İkinci kuvvet: Medeniyet ve san’atın hakikî üstadı ve vesilelerin ve mebâdilerin tekemmülüyle cihazlanmış olan şedid bir ihtiyaç ve belimizi kıran tam bir fakr, öyle bir kuvvettir ki, susmaz ve kırılmaz." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanı herhangi bir konuda çabaya ve gayrete sevk eden dinamik, o konuya olan ihtiyacı ve ihtiyaç derecesidir. Şayet insan bir şeye ihtiyaç duymuyorsa, o şey hakkında en ufak bir çaba ve gayrete girişmez.

Mesela, insanda açlık duygusu olmasa idi, yeme içme hususunda ya da yenilip içilen şeylerin vesileleri olan tarım, ziraat, aşçılık vesaire gibi konularda en ufak bir gayret bir gelişme bir atılım bir girişim söz konusu olmazdı. Çünkü insanoğlu ihtiyaç duymadığı konularda kılını kıpırdatmaz.

Ama insanoğlu bir şeye aşk ve açlık derecesinde ihtiyaç duyuyor ise, o zaman o konuda kendini paralar derecesinde bir gayret ve çalışma içine girer.

Aslında medeniyet ve sanat denilen şeyler, insanlığın temel ihtiyaçlarının sevk ve idaresi ile meydana gelmiş birer olgulardır. Şayet insan ihtiyaç ile donatılmamış olsa idi, ne medeniyet olurdu ne de sanat olurdu.

Mesela, hayvanların ihtiyaçları basit ve sade olduğu için, onlar insanlar gibi büyük ve karmaşık bir medeniyet kuramıyorlar.

Şimdi İslam dünyası hem fakir hem de medeniyete şiddetle muhtaç bir durumda olduğu için, medeniyete olan gayret ve talebi medeniyete doymuş olanlara nispetle çok daha fazla olacaktır. Bu da İslam aleminin ayağa kalkmasında içsel bir itici güç, etkili dahili bir dinamiktir diyor Üstadımız.

Vesilelerin ve mebadilerin tekemmülü, fen ve teknik konuda insanlığın çok hızlı bir şekilde ilerlemesidir. Amerika, Avrupa gibi gelişmiş toplumlar uçağa, arabaya, metroya sahipken, bizim bundan geri kalmamız mümkün değildir. 

"İkinci kuvvet: Medeniyet ve san’atın hakikî üstadı ve vesilelerin ve mebâdilerin tekemmülüyle cihazlanmış olan şedid bir ihtiyaç ve belimizi kıran tam bir fakr, öyle bir kuvvettir ki, susmaz ve kırılmaz."(1)

(1) bk. Hutbe-i Şamiye.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

yaren16171
Allah ebeden razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cemdemir
" vesilelerin ve mebâdilerin tekemmülü " ne demek?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Vesile ve mebadiler üretim araçları, iletişim ve ulaşım vasıtalarıdır. Bu zamanda bunlar çok tekemmül etmiştir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...