Block title
Block content

İkinci Söz'de geçen: "Terhisatı soymak ve talan etmek tevehhüm etmişsin..." cümlesindeki bağlantıyı açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman, hakikatleri insana gösteren bir nur ve bir ışıktır. Şayet iman nuru ve ışığı  insanın olaylara bakışında rehber olmaz ise, olayların manasını ve hakikatini kavrayamaz.

Mesela, inkar ve küfür nazarında ölüm bir hiçlik ve  yokluktur. Zamanın akıp gitmesi, varlıkları yokluk derelerine yuvarlayan dehşetli bir sel gibidir. Geçmiş, varlıkların yokluk mezarlığı hükmündedir. Gelecek ise karanlık ve insanın başına hangi musibetleri getireceği bilinmeyen bir endişe noktasıdır.

İman nazarında ise, ölüm saadeti ebediyenin başlangıcı, daimi bir memlekete açılan bir kapı hükmündedir. Zamanın akıp gitmesi ise  askerlikteki terhis gibi vazifesini bitiren, manasını gösteren  varlık aleminin kararlı ve daimi bir memlekete, yani vatanı aslileri olan cennete gitmek için bir vasıta ve araçtır. Aynı şekilde imanının nazarında geçmiş yokluk kuyusu değildir, hiçbir mahluk varlıktan sonra ebedi hiçliğe gitmiyor.

Gelecek ise, karanlık ve insana endişe üreten bir nokta değil, tam tersi, vazifesini bekleyen ve varlık alemine çıkmayı bekleyen plan ve programlarla doludur. İşte imanın nuru ve bakış açısı, olayların ve nesnelerin hakikati halini ve gerçekliğini, insanın nazarına takdim ediyor. İman hayata ve nazara nur ve ışık oluyor. 

Özet olarak terhisat, yani ölüm, insanın ebedi aleme geçmesi iken, küfür ve inkar bu güzel geçişi dünyadan ve içindeki nimetlerden ebedi bir ayrılmak suretinde vehmettiriyor. Küfür ve inkarın nazarında ölüm, sanki her şeyin sonu ve ebedi bir hüsran ve ayrılık şeklinde tasvir ediliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...