Block title
Block content

İkinci Söz'ün başında,"O muttakiler ki gayba inanırlar" ayeti var ki, gayba imandan bahsediyor. İkinci Sözde ise, imanın ne kadar büyük bir emniyet ve selamet olduğu anlatılıyor. Bağlantı kuramadım; açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tefsir, lafzi ve işari olmak üzere iki kısımdır. Lafzi tefsir ayetin zahiri kalıbını ve ona mebni olan manaları nazara verirler. İşari tefsirler ise daha ziyade delalet, tazammum ve istilzam üzerine giderler. Yani ayetin ince ve herkes tarafından görülmesi mümkün olmayan manaları nazara verilir. Bu sebeple işari tefsirlerin latif  tespitleri ayetin zahirinden kopukmuş gibi durur ve öyle algılanır. Ama münasebet latif ve nurani bir şekilde mevcuttur.

Risale-i Nurların ayetlerle olan münasebetlerine bu cihetle de bakmak gerekir. Kevser suresinden deccâl ve ahir zaman fitnesi ile ilgili tespitlerin yapılması buna güzel bir misaldir.

 "O takvâ sahipleri ki, görmedikleri halde Allah'a ve Onun bildirdiklerine iman ederler."(Bakara, 2/3)

İkinci Söz'de özet olarak inananların ve inkâr edenlerin bakış açıları arasında bir karşılaştırma yapılıyor. İnsan cennete gitmeden, dünyada iken cennet hayatının yaşanabilmesinin imanla mümkün olduğu izah ediliyor ki, gaybi olan imanın hazır bir sureti tefsir ediliyor. Serlevha yapılan ayetin en belirgin ve öne çıkan manası gayba imandır.

Aynı şekilde İkinci Söz'de en belirgin ve öne çıkan mana, gayba imanın insan hayatındaki tesiri ve insana bahşettiği saadettir. Dolayısıyla baştaki ayet ile İkinci Söz arasında sıkı bir bağ vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 7597 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...