Block title
Block content

İkinci Suret ve İkinci Hakikat'te Cenâb-ı Hakk'ın pek celalli haysiyeti, izzeti ve namusu olduğu zikrediliyor. Haysiyet ve namus mefhumlarını ve bunların edepsizlerin te’dibini icap ettirmesi nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Namus, “perde” demektir. Risalelerde “Allah’ın izzet ve azametinin sebepler perdesiyle icraat yapmayı gerektirdiği” sıkça vurgulanır. Burada geçen “namus” kelimesiyle de “izzet ve azamet” arasında ilgi kurmamız  gerekiyor. Türkçemizdeki kullanımıyla bu mananın bir ilgisi yoktur.

Bir babanın bile çocukları üzerinde belli bir hakimiyeti vardır. Bu bir izzet cilvesidir. Çocukların acizlikleri, fakirlikleri ise bir zillet tezahürüdür. Onlar bu zilletlerini idrak ederek babalarına itaat ve hürmetle mükelleftirler. İsyan etmeleri onun  haysiyetine dokunur.

En küçük bir saltanatta da kendini gösteren bu hakikat iyi değerlendirilirse, bir insanın kendini bir damla sudan insan haline getiren, her organını ve duygusunu en mükemmel şekilde terbiye eden, güneşten aya, havadan suya, bitkilerden hayvanlara kadar her şeyi onun istifadesine sunan o sonsuz kudret ve azamet sahibi Rabbine isyan etmesi halinde, bunun cezasını mutlaka çekeceği açıkça anlaşılır; tövbe eder ve affa müstahak olursa o başka mesele.

“Azamet ve kibriya lüzumlu bir perdedir.” (Şuâlar, Yedinci Şua)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

risaliyesever
Demekki suretlerle hakikatleri beraber okuyacağız.Ustalara selam olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...