Block title
Block content

"İkinci yolun seferinde, tevellüdat namında, sevinç ve şenlikle bir tahşidat ve sevkiyat-ı askeriye vardır ve vefiyat namında sürur ve mızıka ile terhisat-ı askeriye görünüyorlar." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, o ikinci yoldaki medar-ı sürur ve saadet olan binler ahvalden bu hal bir nümunedir. Sair ahvâli sen kıyas et. Bütün o ikinci yolun seferinde, tevellüdat namında, sevinç ve şenlikle bir tahşidat ve sevkiyat-ı askeriye vardır ve vefiyat namında sürur ve mızıka ile terhisat-ı askeriye görünüyorlar."

"İşte, Kur'ân-ı Hakîm beşere bu yolu hediye etmiştir. Bu hediyeyi kim tam kabul etse, böyle iki cihanın saadetine giden bu ikinci yoldan gider. Ne geçmiş şeyden mahzun ve ne de gelecek şeyden havf eder."(1)

İslam ve iman insana öyle bir şuur ve bakış açısı veriyor ki insanın doğması ve dünyaya gelmesi askere alınma, ölmesi ve kabre girmesi ise, askerden terhis olup asıl vatana kavuşmadır.

Nasıl askere giden bir genç davul ve zurnalar ile uğurlanır, terhisi gelince de heyecan ve saadetle köyüne ve kasabasına dönüyor... Aynen öyle de mümin bir insan şu dünya kışlasına sevinç ve şenlik ile gelir, ölüm terhisi ile de cennete severek ve gülerek gider. Çünkü ölüm hiçlik ve yokluk değil, beka ve ikinci bir hayata geçiştir.

Özetle iman açısından, insanın doğması da ölmesi de sevinç ve saadet kaynağıdır.

(1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Nota | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1435 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...