"İktisat, izzet ve cömertliktir. Hısset ve zillet, ehl-i israf ve tebzîrin zâhirî merdâne keyfiyetlerinin içyüzüdür." İktisat nasıl cömertlik olur; müsrifler nasıl cimri olur, konuyu açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gereksiz harcamaları kısan tutumlu bir insanda, az da olsa sürekli bir mal ve bereket bulunur ve bundan herkes istifade eder. Üstadımızın balını birer kaşık da olsa uzun bir süre talebelerine yedirmesi gibi. Oysa talebeleri kendi ballarını birkaç gün içinde bitirip balsız kalmışlar.

Savurgan insan elindeki malı bir anda bitirdiği için, sonrasında eline geçen mallar için cimri olmak zorunda kalıyor. Yani cömertliği bir an olur, cimriliği uzun süreli olmak zorundadır. Oysa tutumlu olan birisinin tavrı istikrarlı bir şekilde sürekli olur.

İsraf edenler, zahiren onların israfından istifade edenler, onların bu zayıf damarlarını sömürenler tarafından mertçe bir vaziyet gibi addedilse de israfın akıbeti, elindeki imkânları kaybetmek. Yani iflas olacağı için veya şükürle mükellef olduğu imkânlarını israfla suistimal ettiği için, bu hareketinin tokadı olarak elindeki imkânlar ondan alınır ki israfın neticesi zillettir.

Ayrıca kişi başkasının iltifat ve ihtiramını arzu ettiğinden, manen zillet içinde olduğu için israf eder, saçar savurur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Ayrıca kişi başkasının iltifat ve ihtiramını arzu ettiğinden, manen zillet içinde olduğu için israf eder, saçar savurur...diyorsunuz ama kişinin başkasından hürmet beklemesi niye zillet olsun ve bunun neticesinde israf etsin?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Allah için değil de başkaları için bir şeyler yapmak manevi bir zillettir. Cümlede "manevi zillet" denilmektedir ki, riya ve şirk en büyük zillettir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...