"İktisatçılık kudretini sırf yemek, içmek, giymek gibi basit şeylerle değil; bilakis fikir, zihin, istidat, kabiliyet, vakit, zaman, nefis ve nefes gibi manevî ve mücerred kıymetlerin israf ve heder edilmemesi..." Neden eş anlamlı kelimeler kullanılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nefesini boş işlerde harcamak israf olurken, hayırlı işlerde harcamak ibadet ve iktisat olur.

Nefsini heva ve haramda kullanmak israf iken, Hüda ve helal dairede kullanmak iktisat olmaktadır.

Fikir, zihin, istidat, kabiliyet gibi şeyleri de bunlara kıyasa edebiliriz. Yani fikir ve zihnimizi hayırda kullanırsak iktisat dairesinde hareket etmiş oluruz. Yok şerde kullanırsak, o zaman israf ve haram daire kullanmış oluruz. İstidat ve kabiliyet de hakeza öyledir.

Belli olmuş zaman dilimine vakit; bizce belli olan veya olmayan, ama Allah tarafından hepsi malum olan vakitler toplamına ise zaman denir. Yani zaman genel, vakit ise özel bir terimdir.

Zaman hayatımızın tamamını vakit ise hayatımızın bir bölümünü ve kesitini ifade ediyor. İkisinin de bilançosu farklıdır. Vakitler hayırda sarf edilirse, total olan zamanda hayırda geçirilmiş olur. Ama vakitler hayır şer açısından karışık ise, zamanın hesabı da karışık olur ve bunun bilançosu mahşere kalır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. Teşekkürler..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...