Block title
Block content

"İ'lem ey zikreden ve namaz kılan kardeş! Eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve Muhammedün resulullah ve Elhamdü lillâh gibi mübarek kelimelerle ilân ettiğin ve hüküm ve iddia ettiğin bir dâvâ ve işhad ettiğin bir itikad, lisanından çıkar çıkmaz,.." İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İ'lem ey zikreden ve namaz kılan kardeş!  اَشْهَدُ اَنْ لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ ve  مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ  ve  اَلْحَمْدُ ِللهِ gibi mübarek kelimelerle ilân ettiğin ve hüküm ve iddia ettiğin bir dâvâ ve işhad ettiğin bir itikad, lisanından çıkar çıkmaz, milyonlarca mü'minlerin tasdik ve şehadetlerine iktiran eder."

"Ve keza, İslâmiyetin hak ve hakikat olduğuna ve hükümlerinin doğru ve sadık olduklarına delâlet eden bütün deliller, şahitler, burhanlar, senin o dâvânın ve itikadının hak olduğuna delâlet ederler."

"Ve keza, söylediğin o mübarek ve mukaddes kelâmlara pek büyük yümünler, feyizler ve berekât-ı İlâhiye terettüp eder."

"Ve keza, cumhur-u mü'minîn ve muvahhidînin o kelimât-ı mübarekeden kalben zevk ettikleri mâ-i hayatı ve şarâb-ı cenneti, sen de o mukaddes maşrabalardan içersin."(1) 

Yeryüzünde yaşayan bütün müminlerin; inanç konusunda birlikte olmaları ve aynı inanca gönül vermeleri, senin şahsi inanışına manevi bir kuvvet, ilmi bir şahitlik etmektedir. Evet milyonlarca müminin, senin inandığın şeylere biz de iman ediyoruz demesi, insanı manen teyit ve takviye etmektir. Malum, bir davada şahitler ne kadar çok olursa, o davanın ispatı da o nispette kuvvet kazanır.

Ayrıca İslam’ın hak ve hakikat olduğuna dair bütün delil ve işaretler, o şahsın inancına ikinci zahir bir kuvvet ve teyit niteliğindedir. Tarihte milyonlarca alim ve evliyaların, İslam’a getirmiş olduğu delil ve ispatlar, çelikten bir ip gibi; inancımızı teyit etmektedir. Böyle temeli sağlam bir inanç sistemine dahil olmak ve o yolda yürüyerek cennete koşmak; bir mümin için en saadetli yoldur.

Allah, senin okumuş olduğun o dua ve surelere çok büyük bereket ve güzellikler takmış, yeter ki sen ihlas ve sadakat ile onları oku, o zaman eşsiz bereket denizinden kana kana içebilir, ebedi bir mutluluğa ulaşabilirsin denilmektedir.

(1) bk. Mesnevî-i Nuriye, Hubâb.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

recep1
Allah razı olsun kardeşim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...