Block title
Block content

"İ’lem eyyühe’l-aziz! Kur’ân-ı Kerim, bazan birşeyin müteaddit gayelerinden insanlara ait bir gayeyi zikre tahsis eder. Bu ihtar içindir, inhisar için değildir. Yani, o şeyin gayeleri, zikredilen gayeye münhasır değildir..." devamıyla izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İ’lem eyyühe’l-aziz! Kur’ân-ı Kerim, bazan birşeyin müteaddit gayelerinden insanlara ait bir gayeyi zikre tahsis eder. Bu ihtar içindir, inhisar için değildir. Yani, o şeyin gayeleri, zikredilen gayeye münhasır değildir. Ancak o şeyin nizam ve intizam ve sair faidelerine insanın nazar-ı dikkatini celbetmek için insanlara râci o faideyi zikrediyor. Meselâ: 1 لِتَعْلَمُوا عَدَدَ السِّنِينَ وَالْحِسَابَ 2 وَاْلقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ âyet-i kerimeyle zikredilen faide, takdir-i kamerin binlerce faidelerinden biridir. Yoksa, takdir-i kamer bu faideye münhasır değildir. Yani, kamer yalnız bu gaye için değildir. Bu gaye onun gayelerinden biridir.

Kur’ân-ı Kerîmde bir şeyin çok gayelerinden sadece birinin zikredilmesi o şeye dikkatleri çekmek ve o gayenin Allah’ın emri ve ihsanıyla gerçekleştiğini bildirmek içindir.

Örnek olarak verilen ayet-i kerimenin meali şöyledir:

“Ay için de menziller takdir ettik.” – Yâsin Sûresi, 39

“…. yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için (ona menziller takdir edendir.) – Yûnus Sûresi, 5

Ayın yaratılış gayesi sadece insanlara takvimcilik yapmak değildir. Med-cezir olaylarındaki önemli rolünden de anlaşılacağı gibi Güneş sistemi içinde birçok görevleri vardır. Karanlık gecelerde insanlara yol göstermesi de diğer önemli bir görevidir. Ayrıca, her varlık gibi onun da kendine has tespihi ve ibadeti mevcuttur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 2.592
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...