Block title
Block content

"İ'lem Eyyühe'l-Azîz! Merâyı tecavüz eden koyun sürüsünü çevirtmek için çobanın attığı taşlara musâb olan bir koyun, lisan-ı haliyle..." devamıyla izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İ’lem Eyyühe’l-Azîz! Merâyı tecavüz eden koyun sürüsünü çevirtmek için çobanın attığı taşlara musâb olan bir koyun, lisan-ı haliyle: “Biz çobanın emri altındayız. O bizden daha ziyade fâidemizi düşünür. Mâdem onun rızası yoktur, dönelim.” diye kendisi döner, sürü de döner.

Ey nefis! Sen o koyundan fazla âsî ve dâll değilsin. Kaderden sana atılan bir musibet taşına mâruz kaldığın zaman, اِنَّا لِلّهِ وَ اِنَّا اِلَيْهِ رَاجِعُونَ söyle ve merci-i hakîkiye dön, îmâna gel, mükedder olma. O seni senden daha ziyade düşünür."

İnsan, tepeden tırnağa rahmete gark olmuştur. Saçı rahmet, gözü rahmet, kulağı rahmet olduğu gibi, aklı rahmet, hayali rahmet, hafızası rahmettir. Dış alemde ise üzerinde kseyahpat ettiği dünyadan, kanını temizleyen havayı, gözünü aydınlatan güneşe kadar her şey onun için ayrı bir rahmet cilvesidir. İçten ve dıştan bu kadar rahmetle kuşatılan insan, başına bir musibet geldiğinde de hemen şekva yolunu tutmak yerine “Bunda da mutlaka bir rahmet vardır.” demek durumundadır.

Üstat hazretleri, musibet hakkında “rububiyet-i İlâhîyenin icraatından” ifadesini kullanır. Yâni, insan bedeni gece ve gündüzün her birinden ayrı faydalar edindiği gibi, insan ruhu da hem sıhhatten, hem de hastalıktan istifade edebilir. Birincisi ona şükür sevabı kazandırırken, ikincisi sabır sevabı kazandırır.

Belâların en büyüğünün peygamberlere geldiğini haber veren hadis-i şerif, bu büyük imtihanı sabır ve rıza ile kazanmakla manen çok yücelere çıkan o mutlu zevatı bizim de örnek almamızı teşvik eder. Sünnete uymanın bir yönü de musibetler karşısına Allah Resulünün (asm.) gösterdiği sabır ve teslimiyeti bizim de, kendi çapımızda ve elimizden geldiği kadar, taklit etmeye çalışmamızdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 1.711
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...