İleride tüm dünyayı kaplayan veya Türkiye'ye karşı bir savaş olursa; Risale-i Nur talebelerinin görevi nedir? Üstad bize bir görev belirlemiş midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Savaş, devletler arasında olan bir kavramdır. Şahıslar ya da cemaatler savaş noktasında devletten bağımsız olarak hareket edemezler. Devlet, vatandaşını askere çağırır ve savaş emrini verirse, savaşmak her şahsa ve her cemaate farz olur. Bunun plan ve programını ordu ve devlet tanzim eder. Bu bütün dinlerde ve hukuk sistemlerinde aynıdır.

İslam dini anarşi ve başıbozukluğu kati bir surette men ediyor. Devlet otoritesini emrediyor, hatta devlet yanlış bir karar alsa bile bu böyledir. Bu sebeple şahıs ve cemaatlerin devleti ilgilendiren konularda söz söyleme hakkı ya da bağımsız hareket etme özgürlüğü yoktur. Söz söyleme hakkı yok derken, devlete müdahale hakkı yoktur anlamındadır.

Devlete ve otoriteye baş eğmemek, sadece Allah’a isyan noktasında olabilir. Yani kula ve devlete itaat, Allah’a isyanı içeriyor ise, o zaman itaat edilmez. Bu itaat etmemek yine anarşi ve kavga şeklinde değil, sivil itaatsizlik şeklindedir. Yani devletin o kuralını işlememek suretinde devlete itaat etmez. Mesela; devlet namaz yasak dese, Müslüman bu yasağa uymaz, namazını kılmaya devam eder.

Devletin vatan ve İslam için savaş emretmesi durumunda, Nur talebelerinin vazifesi bu emir doğrultusunda kahramanca çarpışmaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...