İLM-İ LEDÜN

Kur’ân-ı Kerim’de zikredilen Hz. Musa’yla (as.) Hz. Hızır’ın (as.) yolculukları ibretlerle doludur. Beraber bir gemiye binerler, Hz. Hızır, gemiyi baltayla yaralı hale getirir. Yolda giderken rastladıkları bir çocuğu öldürür. Bir beldeden geçerken yiyecek isterler, kimse bir şey vermez. Hz. Hızır, beldeden çıkacakları zaman, yıkılmak üzere olan bir duvarı düzeltir.

Hz. Musa, gördüğü olaylar karşısında hayretler içinde kalmıştır. Hz. Hızır, olayların içyüzünü şöyle açıklar:

Ülkenin zalim hükümdarı sağlam gemilere el koyuyordu. Ben gemiyi ayıplı kılmakla kurtarmış oldum. Çocuk eğer yaşasaydı, salih anne-babasına zarar verecekti. Rabbin diledi ki, o çocuğu onlardan alsın. Onun bedeline daha hayırlısını versin. Duvara gelince, altında iki yetime ait hazine vardı. O hazineyi, ilerde o iki yetimin bulmaları için böyle yaptım. Bütün bunları kendi arzumla yapmış değilim. Allah’ın emriyle gerçekleştirdim. (Bak. Kehf Sûresi, 60-82.)

Bu olayda ilk dikkati çeken hususlardan birisi, Hz. Musa ile Hz. Hızır’ın ilimlerindeki farklılıktır. Hz. Musa, şeriat ilminde bir denizdir, Hz. Hızır da, ilm-i ledünde.

Hz. Hızır’ın ilmiyle ilgili olarak, âyette “Ona kendi katımızdan bir ilim öğretmiştik” denilmektedir. (Kehf, 65.) Âyetteki ledün ifadesinden hareketle, zamanla bu tür sırlı bilgilere ilm-i ledün denilmiştir. Bu, özel bir bilgi türüdür. Olayların içyüzüne vukufiyet, zâhiren çirkin görünen hadiselerdeki güzelliği görmek bu ilimle mümkündür.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Ledün ilmi verilen Zatlar BÜTÜN olayların içyüzünü görüyorlar mı?Mesela öyle olsaydı;Peygamberimizin de hiç hata yapmaması gerekirdi ama zelle denilen hataları yapmışlar..Mesela âma birine yüzünü ekşitmiş.Bu da Allah canibinden ikaz edilmiş.Mesela benzer şekilde de "İslamiyete aykırı hareket edenlere de beddua etmiş."Eğer bedduası yanlış olsaydı ikaz edilirdi;demekki doğru ki,vahiyle düzeltilmemiş;Ledün ilmiyle bu hadisenin içyüzünü de görmüş olabilir..(ikaz edilmediğine göre Ledün ilmiyle hareket ettiğini anlıyorum...doğru mi? ) Belki de bu olayda Ledün ile görmemiş de olabilir..Demek istediğim;Ledün ilmi verilen Zatlar;herşeyi içyüzünü görmüyorlar mı?Zaten görse bunun da sanki değeri azalır,hem herşeyi bilse haşa Allah gibi olur..Demekki lüzum olduğu yerde Allah Ledün ilmini veriyor,diyebilir miyiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İfade ettiğiniz gibi lüzumu kadar görebiliyorlar yani Allah ne kadar izin verdi ise o kadar görebilirler. Ledün ilmini bir kez aldın mı her şeyi görürsün yaklaşımı doğru bir yaklaşım olmaz. Allah o kullarına ihtiyaca göre olayların iç yüzünü gösteriyor o kadar. Bütün hadisatın iç yüzünü görmek ancak Allah'a ait bir özelliktir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
O zaman peygamberimizin zahiren anlayamadığımız davranışlarında Ledün ilmi vardır,diyebilir miyiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İslam alimleri anlamaktan ve izah etmekten aciz kalmışlar ise olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...