Block title
Block content

İmam-ı Rabbani'nin "Tevhid-i kıble et." demesiyle; Üstad, diğer alim ve kitapları bırakıp yalnız Kur'an'ı rehber tutmaya başlıyor. Biz neden Üstad gibi yapmayıp, Üstadı ve Risaleleri rehber tutmuyoruz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbn-i Sina ayarında bir doktora "Diğer hekimlerin yollarını ve meşreplerini bırak, kendi yolunu ve meşrebini oluştur." demek gayet yerinde ve güzel olur. Ama tıptan anlamayan sıradan ve cahil bir adama aynı teklifi yapmak, tıp adına cinayet olur.

Aynı şekilde manevi bir tabip olan Üstad'a İmam-ı Rabbani Hazretlerinin "Diğer manevi hekimlerin meslek ve meşreplerini bırak, kendi mesleğini ve meşrebini oluştur." demesi gayet yerinde ve güzel bir tavsiyedir. Ama aynı tavsiyeyi sıradan ve cahil bir adama teklif etmek din adına cinayet olur. Çünkü cahil birisinin Kur’an ve sünnetten direkt yol açıp müçtehit ve alimlere gereksinim duymaması düşünülemez.

Yani biz de Bediüzzaman’ın seviyesinde isek, yeni bir yol yeni bir çığır açar Bediüzzaman da dahil diğerlerini taklit etmeyebiliriz. Yoksa bir alimi bir müçtehidi taklit etmemiz icap eder... 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Mukaddime | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1050 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

prens
O zaman şöyle bir sıkıntı çıkar." Kuran sadece alimlere anlayanlara mı indirildi?" Neden ben de Allahın kitabına direkt mıhatap olamıyorum araya başka alim kitap koyuyorum..Hani Kuran herkese indirilmişti?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Çığır açma, mezhep kurma, meslek oluşturma ile Kur'an'ın  ana mesajlarını anlama hususlarını karıştırmamak gerekiyor. Kur'an'ın ana mesajları açık seçiktir her seviyeden her eğitimden insan bu mesajları anlar. Ama her insan Kur'an içinden hukuk metotlarını, mezhep kaidelerini, meslek esaslarını çıkaramaz. Çünkü bu işleri yapabilmek için dil bilgisi, hadis bilgisi, belagat bilgisi, hukuk bilgisi, tefsir bilgisi gibi vesaire alet ilimleri bilmek icap ediyor. Yani kısaca İmam-ı Azam ayarında bir ilim adamı olmak gerekiyor. Kimse kalkıp şunu iddia edemez İmam-ı Azam ile bütün insanlar Kur'an'ı anlama yönünden eşittir. Herkes Kur'andan nasiplenir ama herkes eşit bir şekilde nasiplenmez. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...