Block title
Block content

" İmam Ömer Efendinin suali ki, bedbaht bir doktor, Hazret-i İsâ Aleyhisselâmın pederi varmış diye, dîvânecesine bir te'vil ile bir âyetten kendine güya şâhit gösteriyor." Tevil edilen ayetler hangileridir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah'ın sünnetini kimse değiştiremez, o kanunlarda bir değişim de olmaz.” (Fâtır, 35/43)

Her insanın bir anne ve baba ile doğması Allah’ın bir kanunu bir adetidir. Bahsi geçen doktor bu kanun ve bu ayete dayanarak Hazreti İsa (as)’in da bir baba ile doğması gerektiğini iddia ediyor. 

Halbuki Allah ayette "Benim tesis ettiğim sünneti ve adeti kimse değiştiremez." diyor, yoksa -haşa- "Ben dahi değiştiremem." demiyor.

Mucizeler âdetlerin fevkinde ve üstünde başka ilahi birer kanundurlar. Nitekim şu ayet bu hususu çok açık bir şekilde ifade ve ilan ediyor:

"Allah katında Îsâ'nın hâli Âdem'in yaratılışı gibidir." (Âl-i İmrân, 3/59).

Yani Hazreti Âdem (as) nasıl anne ve babasız yaratılmış ise, Hazreti İsa (as) da aynı şekilde mucize eseri olarak babasız yaratılmıştır. Bunun, bahsi geçen ayetle çelişen bir tarafı yoktur ki, fasit bir tevil ile dalalete sapılsın...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Dördüncü Sual | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2704 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

karolin
“Allah'ın sünnetini kimse değiştiremez, o kanunlarda bir değişim de olmaz” (Fâtır, 35/43) Ayet böyle söylüyor ,kanunlarda değişim olmaz diyor.Halbuki mucizeler ,bu kanunda bir değişiklik meydana getirmiyor mu?Babasız doğan Hz.İsa,bu sünnetullah kanunundan hariç değil midir?Dolayısıyla kanunda bir değişim var sanki(haşa)?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Kanunu koyan Allah koymuş olduğu bu kanunu sevdiği ve elçi olarak seçtiği kulu için değiştire de bilir bundan ne mahzur var ki. Zaten mucizenin değer ve kıymeti adetullahın dışına çıkılmasıdır. Az bir yemek bir kişiyi doyurur bu adetullahtır ama aynı yemek yetmiş kişiyi doyurursa bu da mucize olur ki Allah elçisini diğer insanlardan temyiz ve tefrik etmek için mucizeler yaratıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
“Allah'ın sünnetini kimse değiştiremez, o kanunlarda bir değişim de olmaz” (Fâtır, 35/43) ayet böyle diyor,ama kanunları Allah yine değiştiriyor..Yani hem değişim olmaz diyor,hem de değiştiriyor.Burada (haşa) bir çelişki yok mu?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Değişim olmaz derken kendinden başka bir sebep değiştiremez demektir yoksa haşa Allah kendi kendine yasak koyacak değil.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...