Block title
Block content

"İman bir manevi Tuba-i Cennet çekirdeği taşıyor. Küfür ise manevi bir Zakkum-u Cehennem tohumu saklıyor." ifadesinde 'çekirdeği taşımak' ile 'tohumu saklamak' denilmesinde ne gibi bir incelik olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Edebiyatta aynı kelimeyi sıkça kullanmaktansa ona eş veya yakın anlamlı kelimeler kullanmak tercih edilir. Belağatın zirvesinde olan Kur’andan şu ayete bakalım: “Nuh, kavmi içinde elli yıl eksiğiyle bin sene kaldı...” (Ankebut, 14)

Burada yıl ve sene birbiri yerine kullanılabilen kelimeler olmakla beraber her ikisinde farklı kelime kullanılması tercih edilmiştir. Bu ise manada bir zenginliktir.

Ayrıca, tohum küçük bitkiler için, çekirdek ise genelde daha büyükleri için kullanıldığından cennetin azamet ve büyüklüğüne işareten cennet için çekirdek kelimesi kullanılmış olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 10016 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

ömerçetin

selamün aleyküm değerli abimiz. bende burdaki yorumlarınızı ve açıklamalrınızı elimden geldiği ölçüde takip eden aciz bir kardeşinizim. ALLAH sizden ebeden razı olsun çok aydınlatıcı oluyorsunuz. burda şöyle bir yorumda bulunmak istiyorum; tohum; toprağın yüzeyinden yetişir, küfrün yüzeysel kalması gibi. cılız ve zayıftır, hassastır(toprağa tutunması basittir) ve çok çabuk koparılır(çürütülmesi gibi), rüzgarda bir o yana bir bu yana sallanır durur. bir tanesinden tek başına verim alınmaz, pek çoğunun bir arada olması ancak fayda sağlar(20.lem'a ittifak etmeleri gibi) çekirdek; derinlere kök salar. büyüdükçe alınan meyva ve yemişlerin sayısıda artar. gelişmesi kolay kolay son bulmaz(sonsuz değil, Baki ancak ALLAH(c.c.) tır), tam anlamıyla kök salmış bir ağacı devirmek veya sarsmak veya yerinden oynatma çok zordur(tahkiki iman), rüzgar sadece üzerindeki polenleri dağıtır, tek başınada kalsa ve ekilse pek çok fayda sağlar, bir kaçı bir arada bulunmak zorunda değil(20. lem'a ehl-i hak ve hakikatin ihtilafı)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...